Z czego zbudowane są okulary?

Z czego zbudowane są okulary?

Aktualnie zdecydowanie więcej osób walczy na co dzień z problemami wzrokowymi. Są osoby, które decydują się na soczewki kontaktowe druga grupa pozostaje przy tradycyjnym rozwiązaniu w postaci okularów. Wybór tego, czego będziemy używać w życiu codziennym jest decyzją osobistą, jednak w większości sytuacji okuliści radzą, żeby posiadać zapasową parę okularach, dopasowanych do naszej wady, nawet w przypadku, kiedy na stałe korzystamy z soczewek kontaktowych. Z czego zatem składają się okulary?

Budowa okularów

Dużo osób żyje w przekonaniu, że okulary składają się z dwóch części: szkła oraz oprawek. Jednak sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Okulary są zbudowane z:

  • tarczy (okular) – najprościej określane jako szkła
  • nanośników – przez niektórych nazywane są “noskami” gdyż ich kluczowym zadaniem jest utrzymywanie okularów na nosie, w wielu modelach mogą być one dopasowane
  • zauszniki – są dwa, najczęściej zaokrąglone w dół, aby odpowiednio trzymały się za uszami
  • mostek – czyli górna część oprawki, przestrzeń w która łączy ze sobą dwie części oprawki
    front oprawek – obudowa szkieł od strony zewnętrznej

Należy zwracać uwagę na to, jak są zbudowane okulary, które chcemy kupić. Jest to ważne z wielu powodów, szczególnie zdrowotnych – odległość soczewki od oka, czy samo ułożenie okularów na nosie.

Czym się kierować podczas wyboru okularów?

Najistotniejszym elementem jest przede wszystkim nasz wzrok i to, aby po prostu dobrze widzieć. Dla pewnych osób jest to kwestia fundamentalna, ale nie ma nic złego w tym, że są osoby, stawiające na równi z funkcjonalnością także wygląd – swój a także oprawek. Przesłanki będą różne, najważniejsze jednak, żeby nie zapomnieć o tym, iż muszą one być dobrze dopasowane, do wady jaką posiadamy.

Jak prawidłowo dobrać okulary?

Okulary muszą być dopasowane do właściciela pod każdym względem. Istotne jest, żeby okular był w poprawnej odległości od oka, w taki sposób aby, nie powodować pogorszenia się wzroku – do tego kluczowe jest dobre określenie cylindra, sfery i osi. W każdym z tych procesów pomoże nam wykwalifikowany okulista, który podpowie oraz precyzyjnie dopasuje oprawki do wady wzroku. Znalezienie dobrego fachowca w większych polskich miastach takich jak Koszalin, Toruń czy Katowice jest łatwym zadaniem. Należy jednak pamiętać, aby przed wizytą sprawdzić w internecie stronę miejsca, w którym chcemy zaopatrzyć się w nowe okulary, tak, żeby dobrze dopasować ofertę do swoich potrzeb i oczekiwań.

Źródło: Optyk Koszalin.

Powrót na górę