Wieńce i bukiety na uroczystości pogrzebowe – jak są tworzone? Dlaczego tyle kosztują?

Wieńce i bukiety na uroczystości pogrzebowe – jak są tworzone? Dlaczego tyle kosztują?

Dobór odpowiednich kwiatów na wiązankę oraz wieniec

Są w życiu każdego z nas takie chwile, gdy słowa nie są w stanie pokazać tego co odczuwamy. Jedną z takich sytuacji będzie pogrzeb przyjaciela. Wieńce są wtedy pięknym sposobem, aby wyrazić swoje uczucia. Oddają cierpienie i pamięć po tych, którzy odeszli. 

Wyjątkowo istotną kwestią jest dobór odpowiednich kwiatów na pogrzeb. O wyborze kompozycji na grób bądź na pogrzeb decyduje sporo elementów takich jak relacja, którą się obdarowywało zmarłego, zasobność portfela a także nasze własne preferencje. Podczas zamawiania kompozycji na grób niezwykle ważne są staranne a także precyzyjne uzgodnienia, ażeby florysta był w stanie wykonać sumiennie taką pracę, jaka jest od niego oczekiwana, szczególnie, że takie wyroby florystyczne nie są najtańsze. 

W naszym kraju przyjęło się, że na pogrzeb przynosi się kwiaty żywe. Choć w niejednej kwiaciarni nie brak wiązanek pogrzebowych oraz wieńców pogrzebowych zrobionych ze sztucznych kwiatów, które często wyglądają równie dobrze, co żywe egzemplarze, ich kupowanie nie jest polecane. Nie ma precyzyjnie ustalonych zasad, które mówią, czy osoba uczestnicząca w pogrzebie ma zanieść bukiet, wieniec pogrzebowy czy może wiązankę pogrzebową. Warto niemniej jednak na spokojnie przemyśleć tę kwestię oraz zdecydować się na takie rozwiązanie, które będzie uwzględniało stopień zażyłości ze zmarłym. Najbliższa rodzina i przyjaciele kupują największe wieńce pogrzebowe, z kolei dalsi koledzy powinni zdecydować się na nieduże, skromne wiązanki pogrzebowe.

Popularnymi kwiatami na pogrzeby są kalie toteż akurat one zostają z reguły wykorzystywane na kompozycje funeralne, lecz nie ma przeszkód, żeby przy robieniu wiązanki na cmentarz zastosować inne gatunki kwiatów. Nie ma tu znaczenia czy są to chryzantemy, goździki, róże albo inne gatunki. Wybór kwiatów powinien zależeć od upodobań bliskich, tak samo jak kolory wstęg żałobnych. Szacując cenę kompozycji pogrzebowych, zmuszeni jesteśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Liczy się usytuowanie kwiaciarni – te w dużych miejscowościach będą zwykle droższe, identycznie jak te znajdujące się blisko cmentarzy. Istotny jest też prestiż określonego zakładu florystycznego.

Na koszt bukietu ma wpływ przede wszystkim gatunek kwiatów, ich liczba oraz powszechność. Im mocniej popularna roślina, tym niższy jej koszt. Gerbery, goździki, złocienie, róże – zapewniają nam duże oszczędności. Na cenę ma także wpływ fakt czy wiązankę pogrzebową odbierzemy samodzielnie a może ma być dostarczona na ceremonię pogrzebową. Zakłady w Szczecinie dają wybór swoim klientom. 

Jaka jest różnica pomiędzy wieńcem pogrzebowym a wiązanką pogrzebową?

Do najbardziej popularnych kompozycji na grób zalicza się wieńce oraz wiązanki, które odróżniają się sposobem ułożenia kwiatów, rozmiarem a także kosztem.

Przyjęte jest, że najbliższa rodzina decyduje się na pokaźnych wymiarów wieńce pogrzebowe. Ułożenie to wyróżnia się formą. Rośliny układa się tutaj najczęściej na formie koła lub łezki, rozmieszczając je na specjalnym podkładzie roślinnym. Wieniec jest dość twardy a także wytrzymały, rośliny są tutaj poukładane w regularną formę, dopełnione zielonymi wstawkami i zwieńczone wstęgą ze słowami pożegnania. Wieńce pogrzebowe zazwyczaj są dość duże, do ich stworzenia wykorzystuje się różne gatunki roślin. W sumie jest tutaj nawet parędziesiąt sztuk kwiatów. Stąd też wynika cena takiej formy. W zależności od rozmiaru może ona kosztować kilkadziesiąt, a nawet paręset złotych. Decydując się na mniejszy wieniec pogrzebowy, możemy nieznacznie zaoszczędzić.

Odmiennym rodzajem kwiatów składanych na grobowcach będą wiązanki pogrzebowe. To znacznie mniejsze kompozycje, które będą jednocześnie znacznie tańsze niż klasyczne wieńce. Do ich zrobienia używa się bardzo często paręnaście sztuk kwiatów, co automatycznie zniża koszty. Wiązanki pogrzebowe są nieduże, średnie oraz dość duże a to zdecydowanie wpływa na ich cenę. Ceny wiązanek mogą zaczynać się już od 40 złotych. Szczecin, podobnie jak i znaczna część miejscowości w kraju umożliwia szeroki wybór kompozycji na grób wykonanych z dowolnych roślin, dowolnej wielkości a także dostosowanych do zasobności portfeli. Obojętnie, jakie kompozycje wybierzemy, pamiętajmy, że są one tylko symbolem. Czy to ogromny wieniec, czy skromniejsza wiązanka lub jedna róża – wszystkie one sprawdzą się tak samo świetnie. Tym, co w rzeczywistości się liczy, to nasza pamięć oraz gest, który wykonywany jest w stronę zmarłego i jego bliskich.

Powrót na górę