W jakich przypadkach zalecane jest wykonanie rezonansu?

W jakich przypadkach zalecane jest wykonanie rezonansu?

Zaawansowane narzędzia diagnostyczne i rosnąca wiedza na temat niektórych chorób pozwala na szybkie działanie i zwalczanie chorób we wczesnych stadiach. Rezonans w Gdyni jest jednym z tego rodzaju badań, które pozwala przyjrzeć się specyficznym częściom ciała ludzkiego i poddać je analizie.

Co gdy lekarz prowadzący zleci nam rezonans? Jak przygotować się do takiego badania? Po co jest przeprowadzane i jak ono wygląda?

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

Rezonans jest wysoce skutecznym elementem diagnostyki. W nieinwazyjny sposób pozwala na wykrywanie różnego rodzaju dolegliwości w organiźmie pacjenta. Efektywność tego badania opiera się na właściwościach magnetycznych wody zawartej w ciele człowieka.

W trakcie badania generowane są silne fale radiowe, które do spółki z polem magnetycznym skanują podlegającą badaniu część ciała. Protony stanowiące element składowy wody tworzą fale magnetyczne o podobnej częstotliwości. Całość jest rejestrowana przez specjalny aparat MR, dzięki czemu w dalszej kolejności może być analizowana komputerowo.

Rezonans w Gdyni daje zatem możliwość bezpiecznego dla badanego zdobycia obrazów struktur anatomicznych i narządów. Badanie to może być wielokrotnie powtarzane co oznacza, że służy nie tylko do diagnostyki, ale też do ciągłego kontrolowania stanu zdrowia pacjenta. W ten sposób lekarz uzyskuje dane i wskazówki jakich metod leczenia trzeba użyć.

{Kiedy zalecany jest rezonans magnetyczny?|Jakie schorzenia pomaga wykryć rezonans magnetyczny?|Kiedy rezonans magnetyczny okazuje się dobrym rozwiązaniem?|Przy podejrzeniu jakich chorób zaleca się rezonans magnetyczny?

Dzięki swojemu holistycznemu spojrzeniu na ludzki organizm, rezonans w Gdyni pozwala wykrywać wiele różnych dolegliwości. Pole magnetyczne generowane przez aparat MR daje obraz na budowę i stan większości narządów, ale również układów – nerwowego, kostno-stawowego czy mięśniowego. Stosując specjalistyczny kontrast podawany dożylnie możliwe jest także zbadanie ich działania poprzez spojrzenie od wewnątrz.

Rezonans magnetyczny pomaga efektywnie diagnozować schorzenia układu nerwowego. Wykonanie rezonansu głowy pozwala wykluczyć lub potwierdzić takie choroby jak: Alzheimer, nowotwory mózgu czy stwardnienie rozsiane. Zwłaszcza przy takich podejrzeniach duże znaczenie ma bezpieczeństwo, które gwarantuje rezonans magnetyczny.

Generalnie, w sprawie wykrywania nowotworów w ciele człowieka, rezonans magnetyczny okazuje się niezwykle efektywny. Odpowiednio wczesne wykrycie guzów ma kluczowe znaczenie dla dalszej(go) skuteczności leczenia.

Jest to na tyle wszechstronne badanie, że jest stosowane również przez ortopedów. Czysty obraz generowany przez aparat MR pozwala ocenić stan nawet niewielkich stawów czy kości.

Rezonans magnetyczny – co zrobić przed badaniem?

Co do zasady, wszelkie wątpliwości związane z narządami wewnętrznymi można diagnozować z użyciem rezonansu. Należy jednak pamiętać, że by uzyskać pełny obraz niezbędne jest należyte przygotowanie się do rezonansu. O czym powinno się pamiętać?

Wiele zależy od tego, jakiego konkretnie typu będzie to badanie. Jeśli pacjentowi będzie podawany środek kontrastowy trzeba zgłosić się na rezonans w Gdyni na czczo. Dozwolone jest przyjmowanie płynów, gdzie zaleca się picie wody niegazowanej.
Ponadto lekarz musi być poinformowany o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta. Przed wejściem do komory magnetycznej trzeba też zdjąć wszelkie metalowe elementy odzieży.

Ze względu na dużą indywidualność tego zabiegu za każdym razem warto skontaktować się z pielęgniarką. Będą oni w stanie przekazać najbardziej dokładne informacje odnośnie przygotowania się do rezonansu.

Powrót na górę