Taras drewniany – wartościowe rady

Taras drewniany – wartościowe rady

Drewniany taras w Gdańsku może stanowić świetne uzupełnienie mieszkania. Odpowiednio wykończony może cieszyć latami. Jest to wspaniałe miejsce do spędzania czasu w letnie dni. Można na nim organizować grille i imprezy na świeżym powietrzu. Może to być też miejsce przeznaczone do odpoczynku(owi). Wygodny fotel, książka i natura stanowią połączenie, które lubi niemal każdy. Przed tym jednak należy poświęcić trochę pracy w przygotowanie tej przestrzeni. Jak sie za to zabrać? Z jakich materiałów korzystać budując taras drewniany?

Różne aspekty drewnianego tarasu

Taras drewniany niemal w każdym wypadku dodaje uroku naszym miejscom zamieszkania. Zdarza się, że w okresie wiosenno-letnim zmienia się on w centrum życia rodzinnego. Wygodna(e) nawierzchnia, przestronność sprawiają, że jest to miejsce uszyte(ym) pod łapania(e) promieni słonecznych.

Ważne żeby mieć na uwadze, że równie ważne jest należyte dbanie o taras(u) drewniany(ego). Taka konstrukcja oprócz plusów posiada również wady. Warto je zgłębić.

Wyjdźmy od korzyści. Oprócz tego, że taki taras ładnie wygląda, posiada on inne godne docenienia cechy. Po pierwsze jest on stosunkowo prosty w instalacji. Można wykorzystać(nie) do jego tworzenia duże(ych) kawałki(ów) drewna. Sprawia to, że może to być na prawdę szybki proces. Ponadto drewno trzyma odpowiednią(e) temperaturę. Nie jest za bardzo gorące w lecie, ani zbyt zimne w pochmurne dni. Jeśli w domu są małe dzieci, to ważną cechą jaką pełnić może taras jest amortyzacja upadków. Zmniejsza tym samym ryzyko urazu u malucha.

Natomiast podstawowym zarzutem do tarasów drewnianych jest obowiązek ich impregnowania. Co pewien czas gospodarz powinien zabezpieczać drewno. Jest to tworzywo, który(e) potrzebuje środków grzybobójczych i utrzymujących go w przyzwoitym(ej) stanie. Oprócz tego drewno jest materiałem o najmniejszej wytrzymałości jak na taras. Słońce mogą powodować, że deski łapią przebarwienia. Utrzymanie go w czystości też wymaga czasu. Jeśli taras ma służyć latami należy go zadaszyć. Pozwoli to zabezpieczyć go przed zjawiskami atmosferycznymi. Są to jednak kolejne koszty, przeważnie niemałe.

Na czym się skupić montując taras drewniany

Aby taras cieszył oko jak najdłużej, warto przestrzegać kilku podstawowych reguł. Deski tarasowe muszą być ustawione pod właściwym kątem. Trzeba je też uszczelnić. Ciecz, która może ewentualnie zbierać się między deskami jest zabójcza dla tarasów.

Najważniejszy jest dobór odpowiedniej jakości drewna – wytrzymałego i zdrowego. Fachowcy polecają deski z  dębu. Cechuje je długowieczność, estetyka i przyzwoita cena.

Zanim zabierzemy się za budowę tarasu trzeba przygotować materiał. Deski trzeba równo podzielić i oczyścić. Początkowa doza środka impregnującego musi być podana przed początkiem prac. Następnie już po zakończeniu prac drewno należy pielęgnować minimum raz w roku.

Znaczenie na żywotność tarasu drewnianego mają fundamenty. Podstawy, na których będzie bazował taras muszą być dokładnie odłączone od fundamentów budynku mieszkalnego. W przeciwnym wypadku może zostać zerwana izolacja termiczna domu. Dobrze jest tą aktywność zlecić specjaliście, ponieważ jest to bardzo wrażliwy temat. 

Jakie są najczęściej popełniane błędy w trakcie budowy tarasu drewnianego

Niewłaściwie wykonany taras ściąga na posiadacza dodatkowe koszty i kłopoty. Dobrze jest przed decyzją zgłębić zagadnienie. Pozwala to wyciągnąć naukę z pomyłek innych. 

Należy więc przykładać dużą uwagę na zespół odciągający wodę. Innymi słowy trzeba zadbać o odpowiednie(y) spad w kierunku domu. Upewnij się też czy legary są dostatecznie uszczelnione – tak aby nie dostawała się między nie woda. Taras drewniany zawsze musi być dopasowany do poziomu nasłonecznienia. Jeśli nie będzie, drewno szybciej ulegnie defektom. Planując taras weźmy pod uwagę nasze i domowników potrzeby. Oszczędzi to czasu i kosztów związanych z potencjalnymi korektami.

Jeśli nie jesteśmy pewni naszych(m) zdolności(om) warto zamówić firmę. Dla specjalistów budowa tarasu to szybka i przyjemna robota. Ty dzięki temu zyskujesz pewność, że wszystko będzie jak należy.

Powrót na górę