Szafy ze sklepu czy na wymiar?

Szafy ze sklepu czy na wymiar?

Nie można nie zgodzić się, że szafa to jeden z najbardziej istotnych mebli, które muszą znaleźć się w każdym domu. W związku z tym warto zdecydować się na taką, która spełni wszelkie wymagania domowników. Szafa powinna być nade wszystko użytkowa, ale również estetycznie się prezentować i nie zajmować przesadnie wiele miejsca. Czy warto w związku z tym zdecydować się na gotowe szafy czy szafy na wymiar?

Nie możesz nic dobrać – zdecyduj się na szafy na wymiar

Przede wszystkim istotnym czynnikiem, który znacznie wpłynie na ten wybór, jest wielkość pomieszczenia oraz jego znaki szczególne, na przykład skosy. Najtrudniej będzie w przypadku małych pokoi – wtedy doskonale wiemy, że liczy się każdy centymetr kwadratowy. Dlatego należy zaplanować zakup szafy bardzo szczegółowo, aby później nie pluć sobie w brodę. Rzecz jasna można bez końca zwiedzać różnorakie sklepy meblowe w poszukiwaniu mebla idealnego, ale tutaj na pomoc przychodzą szafy na wymiar.

Owszem, jest to wyjście trochę droższe od zwykłej szafy, ale szafy na wymiar cechują się tym, że można je dopasować tak naprawdę w każde miejsce. Niezależnie od tego, jak Twoje mieszkanie jest małe, szafy na wymiar zagwarantują, że zaoszczędzisz niezwykle dużo miejsca i będziesz cieszyć się komfortem użytkowania oraz pełną funkcjonalnością tego mebla.

Znajdź dobrego fachowca

Szafy na wymiar wymagają długich konsultacji ze stolarzem, który musi nade wszystko na własne oczy obejrzeć i dokonać pomiarów miejsca, w którym chcemy postawić szafę, a sam proces produkcji trwa niekiedy nawet parę tygodni. Pomimo to warto się tego podjąć i zapłacić trochę więcej, aby cieszyć się znaczącą wygodą podczas codziennego korzystania z szafy na wymiar. Wielu stolarzy oferuje również ze wszech miar ciekawy design proponowanych mebli.  Warto poświęcić więcej czasu, by znaleźć dobrą firmę. Dzięki temu zyskamy szafy na wymiar, które posłużą nam długie lata. Zwłaszcza w okolicach dużych miast, takich jak np. Gdańsk, jest ich sporo.

Szafy robione na wymiar są bardzo dobrym pomysłem do niestandardowych miejscówek, małych pomieszczeń, sypialni oraz holu. W każdym miejscu, w którym odczuwasz potrzebę maksymalnego spożytkowania przestrzeni powinieneś wstawić szafę na wymiar. Niesamowicie istotne jest jednak prawidłowe jej zaprojektowanie. Źle zaprojektowana szafa na wymiar będzie zmorą mieszkańców. W salonie Skamo – szafy na wymiar zlecisz wykonanie szafy na lata.

Kiedy zdecydować się na szafę na wymiar?

Szafa na wymiar sprawdzi się wszędzie tam, gdzie szczelina jest nietypowych wymiarów. Przykładowo to może być skośny sufit albo miejsce pod schodami. Zastanów się nad tym typem szafy jeśli masz mało miejsca i chcesz mieć szafę pod sam sufit, tak żeby jak najbardziej spożytkować wolne miejsce. Dodatkowo szafa zrobiona na wymiar jest doskonała do zagospodarowania wszelkiego rodzaju spiżarni albo garderoby. Zaplanuj ją również kiedy posiadasz w mieszkaniu jakąś wnękę. Prawdopodobnie nie wykorzystasz jej jakoś inaczej, a będziesz mieć trochę nadmiarowego miejsca do chomikowania. W takiej szafie dobrze się trzyma nie tylko ciuchy i buty, ale też środki do czyszczenia, zapasy żywności a także sprzęty AGD.

Projekt szafy na wymiar – jak powinien wyglądać?

Szafę na wymiar możemy zaprojektować sami albo możemy zapłacić za to architektowi. Najłatwiej będzie narysować wstępny pomysł na kartce, ale istnieją również dedykowane do tego strony internetowe, które uproszczą Ci stworzenie planu Twojej szafy.

W zależności od miejsca, w jakim będziemy ją konstruować, ale również od produktów, jakie będziemy chcieli w niej przechowywać, szafa będzie mieć różne gabaryty.

W przypadku kiedy szafa ma stanąć w holu i chcesz w niej trzymać większe urządzenia, takie jak odkurzacz albo mop – zaprojektuj ją trochę głębszą, dodaj niedużo półek, ale zrób je większe. Jeżeli natomiast ma to być szafa na wymiar znajdująca się w sypialni, w której będziesz trzymać ubrania – zastanów się nad drążkiem na sukienki i płaszcze na wieszakach i niemałej ilości średniej wielkości półek. Weź pod uwagę, że to będzie Twoja szafa więc wszystko może być tak jak ty chcesz i nie musisz się stopować. Możesz wstawić tam same półki, albo dodać do nich szuflady, na rynku kupisz też dużo różnych organizerów, które pomogą Ci utrzymać porządek.

Jakie wybrać drzwi do szafy na wymiar?

Na rynku mamy możliwość kupna drzwi przesuwnych, otwieranych, oraz składanych. Najpopularniejsze są te przesuwne. Ich dużym plusem jest to, że nie zabierają przestrzeni po otwarciu. Mogą jednak utrudniać dostęp do wnętrza szafy, gdyż nigdy nie będziemy widzieć całości. Drzwi otwierane nie posiadają tej wady, ale nie będą odpowiednie do niedużych pomieszczeń. Ostatnią opcją są drzwi rozkładane, które potrafią zająć dużo mniej przestrzeni niż te otwierane, a dają dostęp do całej szafy na raz. Takie drzwi mimo wszystko mogą się w krótkim czasie popsuć.

Jak widzisz zaplanowanie szafy na wymiar może być czasochłonne ponieważ istnieje wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Jest to jednak bardzo dobra opcja zarówno dla małych mieszkań, jak i bardzo przestronnych domów.

Powrót do góry