Styl industrialny zna prawie każdy, ale czy każdy wie jak to się zaczęło?

Styl industrialny zna prawie każdy, ale czy każdy wie jak to się zaczęło?

Styl loftowy, inaczej nazywany industrialnym swoje początki zawdzięcza XVIII wiekowi, w którym to firmy ubezpieczeniowe narzucały minimalizowanie ryzyka związanego z pożarami czy remontami. Tak zostały wybudowane pierwsze, fabryczne konstrucje. Proste bryły z gigantycznymi oknami. Ten surowy wygląd został później podstawą oraz podstawą do budowania pomieszczeń industrialnych. 

Końcem XIX wieku, niespodziewany rozwój oraz zapotrzebowanie na budowę większych obiektów przemysłowych wymusiły na przedsiębiorcach zajmowanie obszarów poza metropolitalnych. W latach 60. XX wieku w Nowym Jorku pofabryczne pomieszczenia zmieniły się w miejsce artystycznych działań. Stare magazyny i fabryki wypełnione światłem, otwartych przestrzeni z wysokimi sufitami i ogromnymi oknami, a zarazem z niewysokimi czynszami przeistoczyły się w miejsce idelane dla młodych artystów. Dzięki swojej kreatywności i wyobraźni potrafili oni zamienić pofabryczne pomieszczenia w komfortowe mieszkania, które bardzo często spełniały również funcję ich pracowni.  W jednej z takich lokalizacji swoją „Fabrykę” miał Andy Worhol, która przez długi czas była punktem centralnym artystycznego życia Nowego Jorku. Od tamtego czasu lofty kojarzą się z życiem artystycznym i są symbolem twórczej niezależności. 

W latach 80tych oszczędny styl zdobył uznanie u architektów, którzy wykorzystali go w niezwykle drogich penthausach Nowego Jorku. Pofabryczne wnętrza, otwarte przestrzenie, gigantyczne okna zachwyciły bogatych mieszkańców. Industrialne meble łączące drewno z metalem o prostej konstrukcji idealnie wpasowały się w prosty klimat pomieszczeń. 

Z biegiem lat uległa zmianie nie tylko lokalizacja tego wnętrzarskiego stylu, a także jego jakość a wystrój industrialny zyskał luksusowy sznyt. 

Historia loftów w Polsce jest {stosunkowo|relatywnie|względnie| krótka. Za umowną i pierwszą przestrzeń tego typu uznaje się Bolko Loft, dawną lampiarnię, budynek będący własnością zakładów górniczo-hutniczych w Bytomiu, przystosowany do nowej roli mieszkaniowej. 

Co to znaczy, że wnętrze jest w stylu industrialnym?

We wnętrzach loftowych królują proste materiały. Stalowe meble, beton, cegła czy aluminium. Idealnymi dekoracjami są widoczne rury, kable czy instalacje elektryczne i hydrauliczne. W stylu industrialnym odrębne funkcje mieszkaniowe się ze sobą zazębiają, tak więc kuchnia, salon i sypialnia to często jedno pomieszczenie. 

Biele, beże, szarości to kolory, które najlepiej sprawdzają się w loftowych wnętrzach. Ściany mogą zostać zaaranżowane w nich na wiele sposobów, począwszy od pokrycia ich czystą bielą, przez odkrytą cegłę czy na architektonicznym betonie kończąc. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na wykonanie podłogi. Wybierając podłogę w barwach drewna lub betonu uzyskamy spektakularny rezultat. Dla przełamania surowości wystroju warto pomyśleć nad selekcją mebli loftowych. Meble industrialne to meble z duszą. Zrobione są one z połączenia surowych materiałów takich jak: drewno, stal, szkło, dzięki czemu perfekcyjnie korespondują z surowością pomieszczeń i ich fabrycznym klimatem. 

Meble loftowe cechuje minimalizm formy oraz minimalne wykorzystanie detali dekoracyjnych. 

Mówiąc o stylu industrialnym nie można zapomnieć o metalu. W dawnych loftach metal ukazywał się w postaci rur oraz instalacji. W obecnych czasach można wybrać do swoich wnętrz metalowe dodatki, druciane lampy czy stalowe meble. 

Aranżacja loftowa lubi przestronne pomieszczenia. Jasne kolory ożywiają wnętrze i powodują, że będzie się ono wydawać bardziej rozległe. W stylu loftowym godnym uwagi wyjciem jest kuchnia otwarta na salon. Wprowadza ono wrażenie świeżości oraz ultranowoczesności. 

Aby otrzymać efekt otwartej powierzchni powinno się zredukować niezbędne elementy wnętrza do koniecznego minimum. Ogromne okna, bez firan i zasłon nadadzą wnętrzu charakterystyczny industrialny charakter. 

Jakie meble loftowe wykorzystać, aby wydobyć industrialny charakter naszego pomieszczenia?

Meble loftowe można zastosować w jakimkolwiek wnętrzu, aby nadać mu nieco industrialnego stylu. Wystarczy parę drobnych trików a efekt zadziwi nas samych. 

Metalowe regały to autentyczny klasyk. Postawiona na metalowym stelażu drewniana półka na książki lub komoda są doskonałym wyborem. Stalowe meble rewelacyjnie wpisują się w każde wnętrze. Ze spokojem można użyć ich w salonie, jadalni czy łazience. 

Potęga stylu loftowego tkwi w możliwości dopasowania go do każdego rodzaju wnętrza. Aby dobrze się prezentował powinnosię zredukować do minimum wykorzystanie mebli a postawić na dodatki wysokiej klasy.

Meble loftowe należy ograniczyć do stosownego minimum, dlatego warto zdecydować się na przedmioty wysokiej jakości. Niezwykle często w loftowych wykończeniach {sięgamy po|wybieramy|decydujemy się na| metalowe regały, czy metalowe stoliki. Meble stalowe to wyjątkowo dobry wybór, aby mieszkaniu nadać swoisty, industrialny klimat. 

Styl loftowy bazuje także na modnych dodatkach. Chętnie wykorzystywane są tutaj poduszki o nietypowych fakturach, narzuty czy skórzane dywaniki. 

W aranżacji wnętrz lokalu w stylu industrialnym powinny zostać zastosowane przemysłowe akcesoriadodatki. Najbardziej efektowne jest oświetlenie, ale również garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP.

Styl loftowy – komu go polecamy ? 

Osoby indywidualne, które cenią sobie niezależność, przestrzeń, są kreatywni i nie boją się wyzwań perfekcyjnie znajdą się we wnętrzach w stylu loftowym. Na mieszkanie w stylu industrialnym decydują się głównie śmiałe, w młodym wieku i oryginalne osoby. Z całym przekonaniem styl industrialny odnajdą się w nim ci, którzy uwielbiają modę i nowoczesne kierunki. Trudno znaleźć jakikolwiek inny styl, który aktualnie cieszyłby się większą popularnością niż styl loftowy. 

Wybierając styl indusrtailny wskazane jest kombinować z różnymi zabiegami stylistycznymi przy wykańczaniu wnętrz. Proste wnętrze industrialnego mieszkania skutecznie można uzupełnić obrazami na płótnie. Obrazy w loftach są spoiwem między światem sztuki, a fabrycznym klimatem mieszkania lub domu. 

Powrót na górę