Stwórz swoje schody do nieba

Schody często pełnią ważną funkcję w mieszkaniach piętrowych. Stanowią coś w stylu łącznika między dołem, a piętrem. W wyniku częstego używania, z czasem spotyka jepisany im los. Z biegiem czasu stają się coraz bardziej zniszczone. Tozupełnie normalne. Nie mniej jednak, właściwie wykonane schody mogą się sprawdzać przez długi czas. Zużyciu podlega głównie warstwa zewnętrzna. Tą w razie potrzeby można odnowić. Jak zrewitalizować schody w Elblągu, Gdańsku i innych miejscowościach? Wszędzie pojawiają się identyczne pytania. Spieszymy z odpowiedzią!

Kiedy wymienić stopnie na schodach 

Każdy chce mieć elegancki, zadbany dom. Niestety wysłużone schody nie wyglądają estetycznie. W związku z tym, jeśli widać po nich symptomy ”starości” warto pomyśleć o ich wymianie.

Bywa, że schody nie nadają się do odnawiania. Spróchniałe panele czy wilgoć powodują, że drewno w szybkim tempie niszczeje. W takich przypadkach opcją jest całkowite rozmontowanie wadliwych stopni. Pozbycie się popsutych desek daje szansę zaaranżowania powierzchni schodowej od nowa. Wystarczy wyczyścić warstwę podstawową i można działać

Kiedy drewno są w stosunkowo dobrej(ym) stanie można pomyśleć nad ich odświeżeniem. Z wykorzystaniem właściwych instrumentów i środków czyszczących można osiągnąć wiele. W przypadku jakichkolwiek prac – czy to związanych z wymianą stopni czy ich odświeżaniem najważniejszy jest pomysł. Fantazja potrafi tworzyć niecodzienne projekty. Nie tylko dobrze się one prezentują, ale także są użyteczne.

Na co zwrócić uwagę wymieniając stopnie?

Wymiana stopni schodowych być wspaniałą rozrywką. Aranżacja to zdecydowanie najlepszy(a) część tego procesu. Sama wymiana nie jest przesadnie trudna. Trzeba jednak pamiętać o pewnych elementarnych zasadach. Jeśli planujemy dokonać transformację(i) schodów warto zrobić to właściwie. Startuje od przygotowań i analizy wszelkich ważnych aspektów.

Ważne są wymiary schodów. Powinny mieć należycie wyważoną wysokość i szerokość. Dobrą(ym) praktyką jest dostosowanie ich do wzrostu domowników. Wyższe osoby potrzebują szerszych stopni.

Musimy również uwzględnić z jakiego tworzywa zbudowana jest baza. Ludzie z branży uważają, że najbezpieczniejsze są schody żelbetowe. Uznaje się je też za najbardziej funkcjonalne. Można je udoskonalać według własnych gustów.

Schody bezsprzecznie muszą być bezpiecznie. Wobec tego konieczny(a) jest montaż poręczy. Zabezpieczają one przed upadkiem. Zdarza się, że maluchy lub seniorzy mają problemy w użytkowaniu schodów. Oprócz poręczy warto więc pomyśleć o wstawieniu dywaników bądź mat antypoślizgowych. Bezpieczeństwa nigdy dosyć.

Co przyda nam się podczas wymiany stopni?

Kiedy już zostanie podjęta decyzja o wymianie stopni i o tym jak będą w przyszłości prezentować się schody, pora na zebranie przydatnych materiałów.

Proces ten rozpoczyna się od wyboru typu obicia schodów. W sklepach jest duży wybór produktów. Trzeba wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.

Lubianym materiałem jest drewno. Dobrze oczyszczone i przygotowane prezentuje się naprawdę elegancko. Kiedy będzie w należyty sposób zabezpieczone może spełniać swoją rolę latami. Trzeba zaznaczyć, że deski sosnowe lub dębowe nigdy nie będą w pełni identyczne. Będzie to wpływać na ogólny wygląd schodów. Jest to sprawa gustu domowników.

Jeśli naszym celem jest uzyskać wrażenie jednolitości, wtedy powinniśmy postawić na w panele. Są to elementy, które z powodzeniem można ulokować we wszystkich {typach(ów)|rodzajach(ów)|stylach(ów) wystroju. Potencjalne braki, które pojawią się na panelach dosyć łatwo naprawić. Czasem wystarcza wymiana jednego elementu, aby unormować sytuację. Co więcej panele łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie wymagają też okresowej konserwacji.

Oprócz tego, do instalacji potrzebny jest zestaw narzędzi i dobry klej. Mimo, że impregnacja nie zawsze jest konieczna, warto ją praktykować. Czas zainwestowany na tą czynność się opłaci – schody dłużej będą wyglądać efektownie.

Wybierając rodzaju obicia schodów, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą lokalnych producentów. Nierzadko można trafić drewno w okazyjnej cenie. Takie, rzemieślniczo cięte drzewo wspaniale ozdabia schody. Elbląg jest tutaj ciekawym przypadkiem. Lokalne tartaki znane są ze swojej rzetelności. Tamtejsze drewno cechuje się wytrzymałością i kojącym leśnym aromatem.  

Powrót na górę