Profesjonalny sklep ogrodniczy – najważniejsze cechy

Profesjonalny sklep ogrodniczy – najważniejsze cechy

Obecnie niemal we wszystkich domach można znaleźć rośliny. Nadają one pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru. Aczkolwiek, aby móc się nimi zachwycać przez wiele lat, trzeba nie tylko zapewnić im właściwe warunki, ale także zatroszczyć się o to, aby rośliny które kupujemy były odpowiedniej jakości z pewnego źródła. Niegdyś chcąc zakupić roślinę czy to do domu, czy do ogrodu, można było szukać je w centrach ogrodowych, na bazarkach ewentualnie można było zakupić od osoby prywatnej. Gdzie teraz można znaleźć rośliny? Są one dostępne prawie wszędzie: w internecie, w marketach budowlanych, a nawet ogólnospożywczych, w szkółkach roślin. Często idąc na codzienne zakupy można spotkać nietypowe okazy. Gdzie kupić najładniejsze rośliny do domu i ogrodu? Czy w marketach jest duży wybór roślin i czy opłaca się tam kupować? 

Na co patrzeć wybierając sadzonki do domu i ogrodu?

Wybierając rośliny warto zwrócić uwagę nie tylko na ich ogólną prezencję i koszt, ale również na jakość. Aby dobrze rosły i zachwycały nas pięknym wyglądem, po przyniesieniu ze sklepu muszą się przyjąć w nowym otoczeniu. Przed wyborem warto mieć pewność, że kwiat nie jest chory, bądź nie ma pasożytów. Warto zwrócić także uwagę na to jak był podlewany – jeżeli ma bardzo mokre podłoże, istnieje duże ryzyko, że  korzenie zgniły i wtedy nie można go uratować. Z tego powodu czasami warto wydać więcej pieniędzy, aby posiadać pewność, że dany okaz będzie zdrowo się rozwijał przez wiele lat. Oczywiście bardzo ważną sprawą jest to, w jakim miejscu takie rośliny będziemy kupować. Czy sadzonki zakupione w dużym sklepie budowlanym będą tak samo odpowiednie, jak te z centrum ogrodniczego? Gdzie najlepiej kupować rośliny?

Zakup sadzonek w centrum ogrodniczym

Zakup roślin w specjalistycznym centrum ogrodniczym często jest odpowiednim pomysłem. Oprócz zdrowych, nienagannej jakości sadzonek można tam skorzystać z pomocy profesjonalistów. Na pewno doradzą oni w kwestii wyboru okazów, które będą pasowały do warunków, które jesteśmy w stanie im zapewnić. Co więcej, personel znający się na roślinach umie o nie odpowiednio zadbać i we właściwym czasie potrafi wychwycić jakiekolwiek nieprawidłowości. Takim przykładem jest sklep ogrodniczy w Olsztynie –  bardzo znany i ceniony. W Abies Ogrody można znaleźć zdrowe sadzonki, oraz fachową poradę jak o nie dbać w domu. Ponadto można tam również skorzystać z profesjonalnego planowania ogrodów, a następnie wybrać potrzebne, zdrowe sadzonki.

Rośliny doniczkowe – kupno w markecie

Teraz dużo marketów ma w swojej ofercie bardziej, bądź mniej rozbudowany asortyment roślin doniczkowych. Kuszą one łatwą dostępnością, a także stosunkowo niską ceną. Idąc po zakupy spożywcze można przy okazji wybrać sobie jakąś sadzonkę. Warto zadać sobie pytanie – czy jest to korzystne rozwiązanie? Czy na pewno tego typu sklep jest nam w stanie zapewnić ładne i zdrowe sadzonki? Często takie rośliny pięknie wyglądają w sklepie, aczkolwiek po pewnym czasie od zakupu zaczynają więdnąć. Z czego to wynika? Często powodem nieodpowiednie warunki transportu ze szkółki roślin do sklepu. Taka kilkugodzinna podróż w chłodni może znacząco skrócić żywotność tej sadzonki. Ponadto w dużych sklepach nie ma fachowego personelu, który wie jak troszczyć się rośliny. Zazwyczaj efektem nieodpowiedniego przechowywania roślin są pasożyty, które przyczyniają się do tego że sadzonka po kilku dniach w na sklepowych półkach obumiera. Co więcej trzeba liczyć się z tym, że po przyniesieniu takiej rośliny do domu możemy zarazić szkodnikami nasze domowe kwiaty. Dlatego przed zakupem kwiatów w takich sklepach warto dokładnie się im przyjrzeć. 

Rośliny z internetu – wady i zalety

Kolejnym miejscem, które należy wziąć pod uwagę wybierając rośliny jest internet.Teraz Obecnie wiele sklepów z roślinami ma w swojej ofercie wysyłkę swoich okazów do klientów. Na pewno zaletą jest to, że można w takim sklepie dostać rzadko spotykane okazy. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że tak zakupione rośliny po dotarciu do naszego domu zmarnieją, ponieważ zaszkodzi im transport. Dlatego warto znaleźć dobre sklepy internetowe z roślinami, które wiedzą jak bezpiecznie zapakować rośliny, aby jak najmniej uszkodzić roślinę. 

Powrót na górę