Podstawowe pojęcia o ogrzewaniu domu. Co to pellet i ekogroszek?

Podstawowe pojęcia o ogrzewaniu domu. Co to pellet i ekogroszek?

Wiele osób znajdujących się w domkach wolnostojących korzysta z kotłów ogrzewanych różnorodnymi rodzajami paliw opałowych. Na polskim rynku znajduje się ich bardzo dużo, z tego powodu osobom nie interesującym się tym tematem może być ciężko wybrać coś dla siebie. Pomimo tego, że szeroki wybór na początku może być problemem, to w istocie nie jest to tak zawiłe. W tym wpisie dowiesz się o wszystkim na temat charakterystyki pelletu i ekogroszku.

Tekst napisany na podstawie informacji z: marko24.pl.

Pellet – czym się charakteryzuje?

Pellet to granulat drobnej wielkości w kształcie walców lub malutkich kulek. Jego wymiary to zazwyczaj 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu znajduje się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z bardziej ekologicznych i opłacalnych sposobów na ogrzanie domu. Jego wartość opałowa jest podobna do wartości opałowej drewna – w ich produkcji wykorzystuje się odpady drzewne bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu zaczyna się już od około 850zł za tonę.

Jakie są właściwości ekogroszku?

Ekogroszek to typ paliwa stałego pozyskiwany z węgla kamiennego. Aby uzyskać ekogroszek z węgla trzeba go pokruszyć, przesiać, a w następnej kolejności przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w przeciwieństwie do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a również łatwiejszy w wykorzystaniu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest nieduży – rozmiar jego ziaren waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z najwyższych wartości wśród dostępnych rodzajów paliw. Pozostawia niedużą ilość pyłów, jak i popiołu. Jednak zanim postawisz na ekogroszek upewnij się, że nie jest podrabiany. Ze względu na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane paliwa, które są mieszanką niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieokreślonymi składnikami.

Paliwo opałowe – co wiedzieć, zanim kupisz? Łódzkie i okolice

Warto wiedzieć, że wiele firm produkujących pellet oferuje produkty z dostawą do domu. Z uwagi na to nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu samodzielnie. Pellet będzie dostarczony prosto pod Twój dom. Wobec tego zanim zdecydujesz się na kupienie pelletu – sprawdź dokładnie ofertę danej firmy.

Powrót na górę