PIT 36 i PIT 37 – który PIT, kiedy rozliczyć?

PIT 36 i PIT 37 – który PIT, kiedy rozliczyć?

W natężeniu regularnych zmian, momentami ciężko jest się połapać w panujących przepisach. By nie popełnić błędów warto wydelegować wykonanie tego rodzaju usług ekspertom. Księgowa Pruszcz Gdański bez problemu będzie zdolna pomóc nam w wybraniu najlepszej drogi do rozliczenia z US.

Księgowość Pruszcz Gdański to nie tylko dbałość o właściwy przebieg procesu. To również reprezentowanie naszych interesów przed instytucjami. Warto zatem znać podstawowe pojęcia, z którymi można udać się do zawodowców.

Dla kogo przeznaczony jest PIT 36? PIT 36 – kto powinien go składać?

Metoda rozliczenia oraz kierunki, z których otrzymane zostały dochody determinuje, z którego formularza powinniśmy skorzystać – w przypadku wątpliwości księgowa Pruszcz Gdański pomoże nam wybrać.

PIT 36 przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy osiągali zarobki samodzielnie. Innymi słowy – kierowali swoją prywatną działalność gospodarczą bez osób trzecich.

osoby, które uzyskiwały zyski z tytułu handlu bądź różnych form najmu nieruchomości i obiektów mieszkalnych są zobligowane do wypełnienia formularza PIT 36.

Następną grupą, która do zamykania roku rozliczeniowego stosuje formularz PIT 36 są Polacy pracujący za granicą. Dochód uzyskany w innych krajach niejednokrotnie jest potrącany już w danym miejscu. Jeśli jednak w sposobach rozliczania w określonych krajach są różnice, wtedy trzeba dopłacić różnicę. Księgowość Pruszcz Gdański – to jedno z miejsc, gdzie powinniśmy się udać w celu rozwiązania wszelkich nieścisłości.

Także zarobki uzyskiwane z innych źródeł determinują potrzebę wykorzystania właściwego formularza. Wszelkie reguły są klarownie przedstawione w ustawie. W związku z tym księgowa Pruszcz Gdański nie powinna mieć problemów z interpretacją dokumentów.

Kogo dotyczy PIT 37?

Najczęściej stosowanym do okresowych rozliczeń formularzem jest PIT 37. Większość osób zatrudnionych na umowie korzysta właśnie z tej formy rozliczeń. Także osoby wykonujące określone zlecenia zobligowane są do korzystania z PIT 37.

Zanim przedstawi się wniosek w urzędzie warto by rzuciła na niego okiem księgowa Pruszcz Gdański.

Formularz PIT 37 prezentuje dochody uzyskiwane z różnych źródeł. Warunkiem jest by zarobek był uzyskany na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Księgowość Pruszcz Gdański za pomocą tego PITu wykazuje przychody związane ze stosunkiem pracy – bazując czy to na stałym zatrudnieniu, czy to na pojedynczo wykonywanych usługach.

Ponadto PIT 37 zawiera wszelkiego rodzaju renty i emerytury czy wynagrodzenia spółdzielcze.

Co więcej, na takim kwicie trzeba też uwzględnić wszelkie stypendia czy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawa autorskie i prawa majątkowe także trzeba tu przedstawić.

Komu zlecić rozliczenie PIT?

Mimo jasno podkreślonych różnic, PIT 36 i PIT 37 mają też sporo wspólnych cech. Po pierwsze regulują one opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Ponadto każdy może się przy ich użyciu rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i ze współmałżonkiem. Dają też opcję korzystania z różnych ulg i przekazania 1% podatku na organizacje pożytku społecznego.

By mieć pewnośc, że wszystko zostanie zrobione zgodnie ze sztuką warto zlecić rozliczenie specjalistom, których sektorem jest księgowość Pruszcz Gdański.

Powrót na górę