Panele słoneczne – gdzie warto je zainstalować?

Panele słoneczne – gdzie warto je zainstalować?

Przez wzgląd możliwość uzyskania różnych dotacji na fotowoltaikę co roku rokiem rośnie zainteresowanie nimi. Jest to ekologiczne źródło energii, które umożliwi także zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. Każdy właściciel domu jednorodzinnego może zostać posiadaczem paneli. Ich montażem trudnią specjalistyczne przedsiębiorstwa, które w projekcie uwzględniają wszystkie niezbędne parametry, oraz wybierają najlepsze miejsce na montaż paneli słonecznych. Zazwyczaj przez wzgląd na komfort są one montowane na dachach domów, ale można je umieścić w innych miejscach takich jak specjalne konstrukcje na gruncie, dachy garaży, a także dachy altan. Gdzie jeszcze można zamontować fotowoltaikę na Pomorzu? Czy umiejscowienie ich na gruncie nie wpłynie niekorzystnie na ich efektywność? 

Odpowiednie lokalizacje dla montażu paneli fotowoltaicznych

Odpowiednie wybranie miejsca na montaż paneli fotowoltaicznych ma znaczący wpływ na ich efektywność. Poszukując firmy, która zajmie się instalacją warto skorzystać z doświadczenia specjalistów w kwestii wyboru nie tylko ich mocy, ale także najlepszego miejsca. Ważne, żeby w miarę możliwości zapewniony był jak najczęstszy dostęp do promieni słonecznych. Zależnie od pory roku zmienia się kąt padania promieni, z tego powodu właściwy dobór montażu zależy od warunków geograficznych. Takim przykładem może być Białystok w województwie podlaskim, gdzie według badań największą produkcję prądu można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza z kolei jest od listopada do marca.

Takie uwarunkowania należy rozważyć podejmując decyzję o zamontowaniu instalacji. Panele słoneczne najlepiej jest zamontować na otwartej przestrzeni z wykierowaniem na południe. Najlepszy kąt pochylenia to 30 – 45 stopni. Warto wspomnieć, że zwiększenie kąta pochylenia może przynieść znaczne straty energii. Panele słoneczne zazwyczaj montowane są na dachach domów, przez co kąt pochylenia podyktowany jest przez konfigurację dachu. Zazwyczaj, gdy nie ma możliwości umieszczenia instalacji na dachu, można wziąć pod uwagę montaż na południowej ścianie domu. Inną opcją może być też zainstalowanie ich na specjalnej konstrukcji na gruncie. Warunkiem jest jednak duża przestrzeń bez zabudowań czy drzew w okolicy. Należy pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie zasłaniają paneli, mogą mieć niekorzystny wpływ ze względu na opadające liście.

Czy instalacja paneli na ścianie domu to odpowiedni pomysł?

Niewątpliwie najbardziej popularnym sposobem instalacji paneli fotowoltaicznych jest umiejscowienie ich na dachu domu. Mimo wszystko czasami nie jest to możliwe i trzeba przemyśleć inne rozwiązania jak na przykład rzadko stosowany montaż na ścianie domu. Zasada funkcjonowania fotowoltaiki pozostaje identyczna jak w przypadku tradycyjnego położenia na dachu. W jakich sytuacjach warto przemyśleć ten sposób? Najczęściej właściciele domów decydują się na niego w następujących przypadkach:

  • konstrukcja dachu nie umożliwia ułożenia na nim paneli,
  • właściciel chce powiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej przestrzeni na dachu,
  • dach jest stosunkowo mały i nie da się na nim zamontować wszystkich potrzebnych paneli.

Niewątpliwą zaletą tego typu montażu jest zwiększenie ich wydajności w okresie zimowym, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Inwestorzy chcący zamontować panele na ścianie często jako korzyść wskazują nowoczesny wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie położenie paneli słonecznych ułatwia również ich konserwację i czyszczenie ze względu na łatwiejszy dostęp do nich. Niewątpliwie to rozwiązanie ma również wadę. Pomimo tego że wytworzenie energii w okresie zimowym jest większa, to wydajność biorąc pod uwagę cały rok jest mniejsza o 72 % w porównaniu do kklasycznego sposobu instalacji. 

Panele fotowoltaiczne na gruncie – czy warto?

Panele wolnostojące są dobrym pomysłem, kiedy posiadamy niewykorzystany kawałek działki. Niestety, koszt ich montażu jest znacznie większy niż w przypadku tradycyjnego montażu. Wynika to z faktu, iż panele wolnostojące potrzebują specjalnej konstrukcji, która utrzyma je w odpowiednim nachyleniu. Bezdyskusyjną zaletą jest ich większa efektywność, szczególnie, jeśli inwestor zdecyduje się na wyposażenie ich w system nadążny, który obraca panele w kierunku słońca.

Powrót na górę