Olejki eteryczne – w jaki sposób je połączyć?

Olejki eteryczne – w jaki sposób je połączyć?

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne związki, pozyskiwane z wielu fragmentów roślin (jest to zależne od tego, z jaką rośliną mamy do czynienia). Są one co roku bardziej znane i z tego względu jest ich na rynku już bardzo dużo. Dla dużej części z nas są naturalnym źródłem odporności i zdrowia (szczególnie dla naszych górnych dróg oddechowych) i perfekcyjnie sprawdzają się podczas chwili relaksu (zwłaszcza dzięki właściwościom zapachowym). Dzięki temu mamy możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym.

Jakie korzyści da nam łączenie olejków eterycznych?

Istnieje wiele inspiracji na mieszanie olejków eterycznych ze sobą. W czym nam to pomoże? Poza walorami zapachowymi, jakie powinniśmy dobrać do siebie, jest jeszcze jedna zaleta – wzmocnienie oddziaływania na nas aromaterapii. Taki efekt uzyskamy w momencie w którym zmieszamy ze sobą oleje o identycznych lub bardzo podobnych właściwościach. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i co jest dla nas najważniejsze. Odpowiednie dobranie olejków do naszych potrzeb da nam możliwość czerpania garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też nabyć zestawy olejków eterycznych.

Jaką metodą mieszać olejki eteryczne?

Zależy od tego, jaki efekt chcemy wydobyć z naszych olejków eterycznych na takim ich zmieszaniu powinniśmy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnorodnych olejków trzeba pamiętać o paru ważnych warunkach, które pomogą nam dobrze mieszać ze sobą różnorodne warianty olejków:

 • Najlepiej będzie, gdy olejki będziemy łączyć w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
 • Zaczynając swoją przygodę z olejkami eterycznymi nie dajmy się porwać zbyt mocno – bezpieczniej będzie, jeśli zaczniemy od mniejszej liczby składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, aby poczuć się pewnie w odpowiednim ich łączeniu.
 • Jeśli chcemy używaćolejków w zakresie leczniczym nie zapomnijmy o tym, by dobrać je w taki sposób, by ich właściwości się nawzajem uzupełniały.
 • Wtedy, kiedy chcemy stworzyć, bardziej trwały i różnorodny zapach nie zapominajmy o łączeniu olejków tak, aby pasowały do siebie pod względem trwałości – bardzo dobrze jest mieszać olejki o krótkim okresie utrzymywania z takimi, utrzymującymi się dłużej.

Dobre sposoby łączenia olejków eterycznych

Dużo osóbanalizuje, jakie olejki eteryczne najlepiej się ze sobą łączą. Skupmy się, w związku z tym faktem na najbardziej popularnych, cenionych oraz przynoszących efekt połączeniach. Do tego grona zaliczamy:

 • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
 • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
 • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
 • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
 • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
 • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
 • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
 • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
 • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Wszystkie z wyżej pokazanych połączeń jest znane i rekomendowane.Powinniśmy połączyć aromaty oraz wszystkie mieszaniny do osobistych priorytetów. To pozwoli nam zaznać najwięcej satysfakcji oraz plusy korzystania z olejków eterycznych. Pamiętajmy, że ważna w czasie zakupu i mieszania olejków stanowi osobista przyjemność.

Powrót na górę