Okna z drewna czy z plastiku?

Okna z drewna czy z plastiku?

Jeżeli zastanawiałeś się swego czasu nad zmianą okien, albo zacząłeś budowę domu i stoisz przed wyborem jakie ramy okienne kupić, to dobrze trafiłeś. Na pewno wiesz, że na rynku znajdziemy różne modele okien. Segregujemy je ze względu na technikę montowania, otwierania i przeznaczenie, albo na materiał z jakiego są zrobione. Wyodrębniamy więc okna plastikowe i drewniane, które dalej dzielą się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skoncentrujmy się jednak na tworzywie i sprawdźmy, jaki produkt jest dla Ciebie idealny.

Okna drewniane i z plastiku, do jakiego stylu pasują?

Okna plastikowe są szeroko dostępne i ze względu na sposób produkcji dostaniesz je tylko w standardowych rozmiarach. Zazwyczaj są w kolorze białym, ale w sklepach dostępne są farby i folie, które umożliwiają metamorfozę i zgranie ich z wnętrzem. Okna z PCV będą więc idealne do stylu loftowego i nowoczesnego.

Okna drewniane wyróżniają się naturalną formą. W zależności od efektu jaki pragniesz osiągnąć możesz skorzystać z najpopularniejszego drewna sosnowego albo zastanowić się nad bardziej luksusowym świerkiem lub modrzewiem.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to wiedz, że świetnie pasują do rustykalnego stylu i współgrają z drewnianymi elementami domu. Oprócz tego okna drewniane możesz wykonać w dowolnym kształcie i rozmiarze. W odróżnieniu od okien plastikowych sprawdzają się przy dużych przeszkleniach.

W Pruszkowie postaw na https://www.krakok.pl/okna/.

Okna plastikowe – prostota czy przeciętność

Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie, które okna wybrać to z pewnością zaciekawi Cię aspekt finansowy. Cena okien z PCV z całą pewnością wygląda bardziej korzystnie. Ramy są twarde i funkcjonalne, nie ma potrzeby ich konserwować. Okna są rzecz jasna odporne na wilgoć i pozostałe czynniki atmosferyczne. Niestety kiedy użyjemy ram z tworzywa sztucznego, nie możemy ich potem naprawić lub odnowić. Jeżeli okna zużyją się, albo ulegną zniszczeniu, będziesz zmuszony zastąpić je nowymi. Dodatkowo powinieneś wziąć pod uwagę, że mogą zdarzyć się odkształcenia pod wpływem zmian temperatury albo zmienić barwę w wyniku zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim fachowcy od okien to https://stolares.eu/index.php/okna/.

Na czym skupić się przy inwestycji w okna drewniane

Ponieważ znamy już zalety i wady tworzywa sztucznego to przyjrzyjmy się oknom drewnianym. Cechą charakterystyczną tych ram jest trwałość, są twarde, nie naprężają się i są bardzo łatwe w naprawie. Drewno znacznie lepiej niż PCV znosi różnicę temperatur i daje lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane również posiadają wady. Największą różnicą między nimi a plastikami jest to, że trzeba je konserwować. Drewniana rama przynajmniej trzy razy w roku powinna być myta i zabezpieczana pastą dedykowaną do drewna. Raz w roku koniecznie trzeba sprawdzać stan lakieru i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Drewno za to, w odróżnieniu od PCV zazwyczaj nie zmienia kształtu i koloru. Wiedz, że jeżeli odpowiednio zadbasz o materiał i będziesz cyklicznie konserwować produkt, to okna będą Ci służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Przed podjęciem decyzji przeanalizuj, czy wolisz wydać mniejszą kwotę, ale w niedalekiej przyszłości być gotowym na ponowną wymianę. Może jednak chcesz dołożyć 10-15% więcej i zainwestować w trwały i ekologiczny materiał. Koniecznie weź pod uwagę czy znajdziesz czas na pielęgnację ram. Jeżeli przewidujesz, że nie znajdziesz chwili na regularne mycie i konserwację, może lepiej kupić okna plastikowe i przyozdobić je tak aby pasowały do wystroju wnętrz.

Powrót na górę