Niesamowite panele fotowoltaiczne – nietypowe stanowiska instalacji

Niesamowite panele fotowoltaiczne – nietypowe stanowiska instalacji

Fotowoltaika – czyli czym są panele słoneczne?

 Instalacja fotowoltaiczna pozwala na zamianę energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Za jej sprawą zyskujemy bezpłatny prąd przyczyniając się do ochrony naszej planety. Możemy go zużywać na bieżąco do podgrzewania wody i budynku, składować, oraz odsprzedawać. Własna elektrownia fotowoltaiczna uniezależnia od podwyżek cen prądu i sytuacji na rynku energetycznym. Fotowoltaika nie wiąże się z niszczeniem ekosystemu, toteż jest to wyjście całkowicie ekologiczne, dające gwarancję braku emisji niezdrowego dwutlenku węgla. 

Rzetelny montaż fotowoltaiki z reguły odbywa się zgodnie z aktualnymi wymaganiami technicznymi, warunkami podłączenia a także dokumentacją techniczną. Zanim przystąpimy do zlecenia montażu paneli fotowoltaicznych należy zlecić audyt fotowoltaiczny. Podczas audytu fotowoltaicznego powinno się:

  • wyliczyć zużycie prądu i zgodnie z tym dobrać odpowiednią moc konstrukcji fotowoltaicznej,
  • rozważyć możliwości montażu,
  • zweryfikować zakres zacienienia pokrycia dachowego lub gruntu.

Słoneczna energia fotowoltaiczna stał się doskonałym źródłem energii odnawialnej i istnieje mnĻstwo argumentów, dla których warto zacząć czerpać z dobrodziejstw, jakie ona niesie. Panele fotowoltaiczne stały się łatwe w utrzymaniu a także będą działać przez dłuższy okres.

Aktualnie w kraju możemy zauważyć boom na fotowoltaikę, szczególnie na takich obszarach jak: Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie czy Mazowieckie jak również w miastach takich jak Warszawa, Kraków oraz Grudziądz.

Na fotowoltaikę w Grudziądzu jesteśmy w stanie dostać dotację przeznaczoną dla ochrony środowiska. Coraz więcej mówimy o degradacji środowiska, toteż fotowoltaika cieszy się sporym zainteresowaniem władz państwowych. Grudziądz corocznie ma do zaoferowania dotacje na fotowoltaikę z pieniędzy własnych. Dzięki dofinansowaniom montaż może zwrócić się o wiele szybciej a perspektywy instalacji paneli jest zdecydowanie więcej. 

W jakich miejscach montowane są panele fotowoltaiczne? 

Jesteśmy przystosowani do typowego wyglądu farm fotowoltaicznych. Rzędy modułów fotowoltaicznych ustawione w symetryczny sposób zerkają w słońce, czasem śledząc jego lokalizację. Tego typu uporządkowane instalacje zakładane są na ziemi oraz na pokryciach dachowych. nierzadko instalacjom fotowoltaicznym zarzuca się naruszanie wyglądu okolicy albo rażącą przemianę bryły nieruchomości. A co, jeśli panele fotowoltaiczne jesteśmy w stanie wykorzystać jako fragment dopasowany do otoczenia? 

W Chinach została stworzona ogromna farma słoneczna składająca się z tysięcy paneli pokrywających szczyty i kotliny gór Taihang. W pierwszej kolejności można odnieść wrażenie, że spoglądamy na szklaną ścianę któregoś ze współczesnych wieżowców. Kilka chwil później wiemy już, że pierwsze odczucie jest złudne. Władze Chin zamontowały na tym terenie panele fotowoltaiczne będące w stanie generować nawet 321 megawatów prądu rocznie. Finalnie farma fotowoltaiczna obniży wytwarzanie dwutlenku węgla o 251 000 ton rocznie.

Również w Chinach zainstalowana została farma, która swoim kształtem przypomina olbrzymią pandę. Władze Chin zaplanowały budowę 100 takich farm w całym kraju, gdyż to naturalnie panda kojarzona jest najmocniej z tym rejonem świata.  

Amerykańskie supermarkety należące do sieci Target instalują panele w kształcie swojego logo. Identyczne rozwiązanie zastosowała kosmiczna spółka Elona Muska SpaceX. Ich logo ułożono na dachu siedziby w Kalifornii. Również w USA a także w Kanadzie coraz częściej dachy kościołów posiadają panele fotowoltaiczne ułożone w bardzo kreatywny sposób, a mianowicie tak, aby został stworzony z nich krzyż. Takich przykładów z całego świata można mnożyć bez ograniczeń a wyłącznym ograniczeniem przy montażu paneli jest nasza fantazja. 

W kraju od jakiegoś czasu dodatkowym rozwiązaniem na montaż paneli stały się pływające farmy fotowoltaiczne. Wprawdzie w Polsce póki co raczkują, ale na świecie powstają już od kilkunastu lat. Rozwój pływających farm fotowoltaicznych przyspiesza, zatem w naszym kraju też będzie ich coraz więcej.

Pływająca fotowoltaika jest wydajniejsza, dlatego że pozwala eliminować lub zmniejszyć zacienienie oraz ilość brudów osiadających na panelach. Natomiast woda obniża temperaturę środowiska, co przekłada się na pracę paneli z większą wydajnością. Także modułowy sposób instalacji – przy pomocy pływaków zaczepionych do dna – daje łatwiejszą realizację obiektu niż w sytuacji lądowych farm fotowoltaicznych.

Powrót na górę