Najistotniejsze plusy płynące z instalacji paneli słonecznych

Najistotniejsze plusy płynące z instalacji paneli słonecznych

Od jakiegoś czasu znacząco wzrosła popularność paneli fotowoltaicznych. Stosunkowo niedawno pozyskiwanie energii ze słońca było mrzonką, obecnie stało się to rzeczywistością- każdy, kto posiada budynek, lub kawałek terenu może zostać posiadaczem paneli słonecznych i czerpać energię ze słońca. Instalacje takie mają wiele zalet, a przede wszystkim słońce jest niekończącym się źródłem energii. Jak funkcjonują panele słoneczne? Jakie korzyści można czerpać z pobierania energii w ten sposób?

Jak działają panele słoneczne?

Pobieranie energii ze słońca znane jest ludzkości od jakiegoś czasu. Każdy z nas na pewno spotkał się z kalkulatorami zasilanymi w ten sposób. Obecnie ta metoda znacznie się rozwinęła i jest możliwość wytwarzania energii elektrycznej we własnym zakresie przez gospodarstwa domowe. Wytwarzanie prądu ze słońca to proces wieloetapowy. Swój początek ma w ogniwach fotowoltaicznych złączonych w moduły, co pozwala na znaczne zwiększenie ilości wytwarzanej energii. W panelach fotowoltaicznych pod wpływem promieni słonecznych powstaje prąd stały, który następnie transportowany jest do falownika. Falownik oprócz przekształcenia prądu stałego w prąd zmienny dopasowany do naszych gniazdek, pełni także funkcję kontrolera domowej elektrowni. Stale przystosowuje on wytwarzany prąd do parametrów sieci. Co więcej w przypadku wystąpienia awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wyprodukowanej energii jest identyczna, zależy to oczywiście od ilości dni słonecznych. W przypadku nadmiaru prądu, można go przekazać do elektrowni. Jeśli ilość wytworzonej energii będzie zbyt mała, warto odebrać przesłany nadmiar z elektrowni. 

6 korzyści płynących z fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne mają zdecydowanie więcej plusów niż wad. Wiele ludzi planuje ich instalację głównie ze względu na liczne dofinansowania pozwalające zmniejszyć koszty zakupu fotowoltaiki. Plusy tego sposobu produkowania prądu dotyczą głównie obszaru ekonomicznego a także ekologicznego. Jakie właściwie korzyści możemy czerpać z paneli słonecznych?

Obniżenie kosztów energii elektrycznej

Jest to zdecydowanie najważniejsza korzyść wynikająca z montażu paneli słonecznych. Produkcja własnej energii elektrycznej pozwoli właścicielom domów znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. Ilość energii elektrycznej zależy od ilości dni słonecznych. Jeśli przydomowa elektrownia wyprodukuje nadmiar prądu warto wysłać go do elektrowni, aby następnie pobrać w czasie niedoborów. Warto pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest darmowa i każdy może z niej korzystać. Jedynym kosztem jaki musi opłacić potencjalny inwestor jest sam cena całej instalacji. Przy obecnie powstałych dotacjach coraz więcej osób ma możliwość pozwolić na takie rozwiązanie, a ponadto jest to inwestycja dająca zyski przez wiele lat.

Podwyżki za prąd- niezależność

Przydomowa instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala na niezależność jeśli chodzi o nieustające podnoszenie cen energii elektrycznej. Kiedy podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy gwarancji, że koszty prądu nie wzrosną. Właściciele paneli fotowoltaicznych z pewnością nie muszą się troszczyć potencjalnymi podwyżkami, stają się niezależni.

Panele słoneczne korzystne dla środowiska

Elektrownie, aby móc wyprodukować odpowiednią ilość prądu muszą zużyć ogromne ilości paliwa a także wody. W Polsce najważniejszym surowcem niezbędnym do wytwarzania prądu jest węgiel. Ten sposób produkcji energii jest wyjątkowo nieprzyjazny dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe elektrownie są zupełnie nieszkodliwe. Co więcej do produkcji paneli wykorzystuje się  krzem i aluminium, czyli surowce całkowicie podlegające recyclingowi. Podczas produkcji prądu nie są wydzielane żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na wiele lat

Z pewnością decyzja o instalacji fotowoltaiki wiąże się z wyjątkowo dużymi kosztami. Mimo dotacji należy liczyć się z pewnym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na długie lata. Panele wykonane są z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niekorzystne pogody. Dotyczy to zarówno ulewnych deszczów, intensywnego gradobicia, a także zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Łatwość obsługi fotowoltaiki

Po zamontowaniu instalacji na naszym domu nie ma potrzeby się martwić o skomplikowaną obsługę. Panele są prawie całkowicie bezobsługowe, a cała instalacja wyposażona jest w falownik, który w razie jakiś problemów powiadomi nas o nich. Często nie ma potrzeby również ich myć, oprócz sytuacji, kiedy od dłuższego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje dużo pyłów.

Dofinansowanie do kupna paneli słonecznych

Obecnie, aby zmotywować coraz więcej ludzi w inwestowanie w produkcję energii elektrycznej, które jest nieszkodliwe dla środowiska, powstało dużo programów oferujących liczne dofinansowania. Programy identyczne w całym kraju. Inne proponowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed zaczęciem inwestycji należy rozeznać się jakie dotacje są w naszej okolicy. Poza samym wsparciem w zakupie paneli, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od corocznego zeznania podatkowego. 

Powrót na górę