Na czym polega praca groomera?

Na czym polega praca groomera?

Jednym z nowych zawodów, który w ostatnim czasie zdobywa zainteresowanie jest zawód psiego fryzjera. Wraz z postępującą świadomością dotyczącą opieki nad zwierzętami powstaje coraz więcej salonów oferujących usługi kosmetyczne dla czworonogów.

Groomer Bytom to zajęcie przeznaczone przede wszystkim dla pasjonatów zwierząt. Dotychczas fani zwierzaków mogli spełniać swoje zamiłowania w weterynarii. Groomer stanowi alternatywę dla wszystkich, którzy nie chcą przechodzić przez skomplikowane studia.

Czym dokładnie zajmuje się groomer? Jakie przymioty mogą być pomocne w tym zawodzie? Co trzeba zrobić by stać się psim fryzjerem?

Kim jest groomer?

Choć ogólnie groomer kojarzony jest jako psi fryzjer, nie jest to cała prawda o tym zawodzie. Groomer nie obcina tylko psów, ale także koty.

Co więcej praca groomera nie ogranicza się wyłącznie do strzyżenia. Realizuje on także inne zabiegi kosmetyczne – przycina paznokcie, czyści ciężko dostępne miejsca i przygotowuje zwierzaki do różnego rodzaju wystaw.

Innym z zadań groomera jest skrupulatna dezynfekcja i dezynsekcja zwierzęcia. Wszelkie robactwo musi zostać usunięte z ciała pupila. Praca nad tym zagadnieniem pozwala usunąć zagrożenie wystąpienia różnych dolegliwości, przenoszonych przez insekty.

Żeby skutecznie wykonywać swoją pracę groomer powinien dysponować należytym wyposażeniem. Niezbędne jest osobne pomieszczenie do zabiegów odkażających.

Groomer pracuje również w otoczeniu, w którym spotyka różne bakterie i wirusy. Jego celem jest bezwarunkowe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co za tym idzie, jest on zobowiązany do regularnego czyszczenia swojego miejsca pracy i narzędzi, z których korzysta.

Groomer – czym powinien się cechować?

Z całą pewnością zawód groomera nie jest dedykowany dla wszystkich. By sprawdzić się w tym zajęciu warto prezentować zestaw pewnych cech.

Przede wszystkim groomerem nie zostanie osoba, która nie lubi zwierząt. Właściwe podejście to w tej branży bardzo wiele. Zazwyczaj zwierzęta buntują się gdy mowa o zabiegach pielęgnacyjnych.

Groomer powinien w związku z tym być zdolnym do zapanowania nad nawet niesfornymi zwierzakami. Mocno pożądaną cechą jest tu cierpliwość.

Psiemy fryzjerowi przydatna jest także kreatywność – pozwala ona nie tylko poradzić sobie z charakterem psa czy kota. Jest to też czynnik, który pozwala gustownie wystylizować zwierzę i przygotować je do pokazów lub codziennej, eleganckiej prezencji.

Groomer – czyli jak połączyć pasję z zarabianiem

Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą ze zwierzętami, warto rozważyć kurs groomerski. Graduacja kilkudziesięciu godzinnego szkolenia uprawnia jego beneficjentów do podjęcia pracy w zawodzie groomera.

Podczas kursu uczestnik zdobywa wiedzę na temat pielęgnacji zwierząt od strony teoretycznej i praktycznej. Poznawane są rodzaje sierści, uczeń zgłębia też wiedzę z zakresu trymowania i mycia czworonogów.

Całość instruktażu wieńczona jest egzaminem, który składa się z dwóch części. Część teoretyczna zawiera zestaw pytań, sprawdzających ogół wiedzy o świecie zwierząt i groomingu. W części praktycznej, przyszły groomer, robi fryzurę wskazanemu zwierzęciu pod opieką egzaminatora – wykwalifikowanego groomera.

Powrót na górę