Kto to jest architekt wnętrz i co robi?

Kto to jest architekt wnętrz i co robi?

Ostatnimi czasy zatrudnianie architekta wnętrz staje się coraz częściej spotykane. W ten sposób nasz lokal może nie tylko zyskać nowy wygląd, ale też stać się bardziej ustawne. Koszt za takich specjalistów nie jest stały. Różni się zależnie od miasta lub obszaru pracy. Co więcej wpływa na ostateczną cenę takiego serwisu? Jakiej kwoty należy spodziewać się w Warszawie?

Tekst został napisany z pomocą Michał Strawa – architekt wnętrz Warszawa.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt wnętrz wykonuje projekty mieszkań. Jego obowiązkiem jest nie tylko piękne rozmieszczenie mebli, ale również sprawienie, że wnętrze będzie funkcjonalne. Architekci, którzy ukończyli studia mają także pojęcie na temat materiałów wykończeniowych, potrafią tworzyć rysunki techniczne, rzuty, projekty 3D lokali. Architekci świetnie potrafią posługiwać się programami graficznymi. Dobrze jest nie mieszać architekta wnętrz z projektantem lub dekoratorem. Architekt posiada wykształcenie kierunkowe i jest inżynierem, aby być projektantem albo dekoratorem nie jest wymagane posiadanie wykształcenia.

Za co zapłacisz więcej – projekt domu czy mieszkania?

W głównej mierze istotna jest wielkość i rodzaj projektowanej przestrzeni. Całkowicie inna cena będzie za kawalerkę, niż za piętrowy domek. W tej sytuacji nie jest to oczywiste, ponieważ przeważnie architekt zażąda większej opłaty za 1m2 za zaprojektowanie kawalerki niż dużego domku. Spowodowane jest to tym, że w domach najczęściej jest dużo miejsca i można sobie pozwolić na dużo więcej wyboru w projektowaniu. W mieszkaniu za to ważny jest każdy jeden metr i kawałek przestrzeni. Zaaranżowanie funkcjonalnej przestrzeni w kawalerce wymaga zdecydowanie więcej pracy.

Nie oznacza to mimo wszystko, że plan mieszkania będzie droższy niż domu. Architekci zazwyczaj określają cenę za 1m2 a kawalerka jest niewielka w porównaniu do domu jednorodzinnego.

Od czego jeszcze zależy cena za projekt od architekta wnętrz?

Oprócz typu i wielkości projektowanej przestrzeni istotne jest wykształcenie i doświadczenie architekta. Projektant wnętrz jest zawodem otwartym, oznacza to, że pomimo istnienia studiów w zakresie architektury wnętrz – nie ma obowiązku kończyć ich, aby zajmować się projektowaniem wnętrz. Na rynku na pewno istnieje wiele osób, które oferują projektowanie mieszkań jednak nie mają żadnej wiedzy na ten temat. Należy więc sprawdzić jak długo jest on na rynku, czy ma pozytywne opinie za aranżację domów w Warszawie i czy posiada dyplom za ukończenie studiów.

Jeszcze jedną istotną rzeczą jaka ma wpływ na cenę projektu jest jego zakres. Możesz zakupić u projektanta stworzenie projektu koncepcyjnego a także kompleksowego. Ten drugi oferuje niewątpliwie więcej niż pierwszy rodzaj projektu, a mimo wszystko zawiera jego elementy. W ramach tego otrzymujesz propozycje układów pomieszczeń, aranżację mebli, warianty tworzyw wykończeniowych, ale również wizualizację lokalu, a także pełną dokumentację techniczną.

Powrót na górę