Jakie są wady i plusy rolet rzymskich?

Świeży właściciel domu lub mieszkania prędzej lub później styka się z istotnym kłopotem – jak udekorować okolice okien? Wybór na rynku jest duży – od prostych firan, poprzez rolety zwijane, żaluzje, aż po rolety rzymskie w Warszawie. Na pewno tego typu dekoracja okienna powinna pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również osłaniać pomieszczenie przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi, czy wścibskim okiem sąsiadów. Każda z propozycji znajdujących się na rynku ma swoje wady i zalety. Dobór właściwej zależny jest od aranżacji wnętrz, wielkości okna, możliwości finansowych. Jednym z najchętniej wybieranych opcji jest roleta rzymska, która wytwarzana jest w wielu różnych wersjach, a co za tym idzie jest wszechstronna i pasuje niemal w każdym wnętrzu. Nawet do kuchni i łazienki. Jakie są minusy i plusy rolety rzymskiej? Jak znaleźć najodpowiedniejsze rozwiązanie do naszego mieszkania? Gdzie można kupić roletę rzymską?

Czym się charakteryzują rolety rzymskie?

Roleta rzymska jest zasłoną okienną wyjątkowo chętnie kupowaną przez posiadaczy domów i mieszkań. Łączy ona w sobie estetykę firan i praktyczność rolet zwijanych. To, co ją charakteryzuje, to efektywne marszczenia, które tworzą się przy podnoszeniu rolety do góry. Jest to niezwykle ciekawy element aranżacyjny. Rolety rzymskie dostępne są na rynku w kilku wersjach kolorystycznych, czy wielu odmianach materiałów. W zależności od surowca z jakiego są zrobione, pełnią przedewszystkim funkcję dekoracyjną, albo osłaniającą przed słońcem. Rolety rzymskie można dostać gotowe, bądź wyprodukowane na wymiar, dzięki czemu można je dobrać niemal do każdego okna.

Rolety rzymskie – jakie posiadają wady, a jakie zalety?

Dzięki wielu odmianom, rolety rzymskie zyskały dużą popularność, mimo to jak każde rozwiązanie mają zarówno wady jak i zalety. Do ich najważniejszych zalet należą przede wszystkim wyjątkowe walory dekoracyjne dzięki niezwykłym marszczeniom powstającym w czasie podciągania rolety. Co więcej można tu też wskazać dopasowanie niemal do każdego typu wnętrza – to dzięki urozmaiconemu wyborowi materiałów, a także kolorystyki. Niewątpliwą korzyścią jest możliwość ich łatwego prania. Wystarczy je zdjąć i włożyć do pralki, czego nie można zrobić ze zwykłymi roletami. Tak wiele korzyści, przyczynia się do tego, że można nimi przyozdobić każde wnętrze. Jak widać ten typ rolet posiada sporo korzyści, a jakie są jego wady? Najważniejszy z nich to cena. Rolety rzymskie, zwłaszcza te robione na wymiar w Warszawie nie należą do najtańszych rozwiązań. Ponadto rolety rzymskie przez swoje charakterystyczne marszczenia bardzo łatwo się kurzą, a po ich wypraniu mogą pojawić się nieładne zagniecenia. Rolety rzymskie doskonale wyglądają się na stosunkowo wąskich oknach. Na tych nietypowo szerokich, mogą nie być już tak efektowne. Przed dopasowaniem dekoracji okiennej pasującej do naszego wnętrza na pewno należy przemyśleć wszystkie wady i zalety, i dopasować takie, które będzie dla nas najodpowiedniejsze.

Gdzie dobrze wyglądają rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są niezwykle uniwersalne i doskonale sprawdzą się jako ozdoba wnętrz w domach, jak i biurach. Duży wybór kolorów sprawia, że mogą nadać pomieszczeniom elegancji, jak i sprawić, że będzie ono przytulniejsze. Rolety rzymskie są idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią klasyczne firanki, ale także dla tych, które nie są przekonane do zwijanych rolet. Mogą być pięknym uzupełnieniem wnętrz w stylu retro, nowoczesnych wnętrz skandynawskich, a także przytulnych pokoi dziecięcych. Idealnie sprawdzą się też w sypialni – trzeba jedynie dopasować materiał, który skutecznie zaciemnia. Rolety rzymskie mogą również imitować zwykłą firankę – trzeba dobrać odpowiedni materiał.

Gdzie kupić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie można zakupić zarówno w wersji gotowej – dla standardowych okien, jak i szyte na wymiar – dla niestandardowych rozwiązań. W przypadku rolet na wymiar wybór tkanin jest znacznie większy, aczkolwiek warto liczyć się także z większą ceną. Ważne, żeby rozmiar był odpowiednio dopasowany do okna – nawet najpiękniejsza roleta rzymska nie będzie wyglądać ładnie, jeśli będzie zbyt wąska luba za szeroka. Kiedy gotowe rolety nie pasują do naszego okna, nie należy oszczędzać – na pewno lepiej kupić roletę szytą na wymiar.

Powrót na górę