Jakie są rodzaje linii kroplujących?

Jakie są rodzaje linii kroplujących?

Linia kroplująca polega na powolnym podlewaniu ziemi. Jest to rurka polietylenowa, którą przyczepia się do źródła wody. Dozuje ona wodę prosto do ziemi. Dzięki takiemu systemowi możesz oszczędzić czas, a także pieniądze, albowiem jest to niesłychanie opłacalny system podlewania.

Partnerem artykułu jest przedsiębiorstwo Watermil – linie korplujące.

Gdzie i kiedy można wykorzystać linie kroplujące?

Podlewanie przy użyciu linii kroplujących jest powszechnie wprowadzane przy kwietnikach a także warzywniakach. Równie często możemy to zobaczyć przy krzakach, iglakach a także drzewkach owocowych. Dlatego, że jest nadzwyczaj mocne znajduje zastosowanie również w sadach i szklarniach.

Jesteśmy w stanie wyróżnić linie kroplujące z kompensacją ciśnienia, oraz linie bez kompensacji. Zależnie od tego, co chcesz nawadniać, będziesz mógł skorzystać z różnych rodzajów podlewania.

Warto także wspomnieć o tym, jaki rozstaw emiterów powinniśmy wybrać. Super by było, gdybyś był w stanie dopasować go do konkretnej plantacji, na którą będziemy montować linię kroplującą. Jeżeli nasze krzewy są porozstawiane co 1m, to kupujemy linię z rozstawem co 50cm. Dzięki temu korzenie nie rozrosną się tylko w jedną stronę, ale rozwiną się symetrycznie.

Czym charakteryzują się linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia?

Linie kroplujące bez kompensacji charakteryzują się prostotą i niewysoką ceną. Ten produkt jest wielokrotnie wykorzystywany przy podlewaniu upraw. Nienagannie sprawdza się na równej i niewielkiej działce jako, że im dalej od źródła wody, tym parcie jest mniejsze. Sprawdzi się w sytuacji kiedy rozstaw naszych roślin jest taki, że najpierw mamy te potrzebujące dużo podlewania, a im dalej, tym lepiej znoszące suchą glebę.

Istotną cechą tego narzędzia jest to, że im większe ciśnienie ustawimy w kranie, tym większe będzie w linii kroplującej.

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia warto wziąć na plantację, gdzie chcemy zrobić linię dłuższą niż 100 m, albo w miejscach gdzie teren posiada górki i dołki. W dodatku to narzędzie będzie idealne przy uprawach gdzie chcemy, żeby wszystkie rośliny pobierały rzeczywiście tyle samo wody. Dzięki takiemu modelowi linii kroplującej na całej długości rurki leci woda z takim samym ciśnieniem. Ten rodzaj jest zwykle spotykany na ogromnych uprawach.

Pamiętajcie, że największa długość ciągu jest zależna od wytwórni. Składa się na to wiele czynników, przykładowo jest to średnica rurki – im większa średnica tym dłuższe ciągi możemy ułożyć oraz rozstaw emiterów – im większy rozstaw tym dłuższe ciągi będziemy mogli ustawić.

_____

Linie kroplujące są bardzo popularnym produktem w agrokulturze. Firma Watermil zna ten świat od podszewki, ze względu na długi staż w branży. Masz pewność wyboru najlepszej możliwej opcji, przy jednoczesnej gwarancji, że cena nie będzie wygórowana. Producent zadbał, by jego produkt był niezawodny i spełniał oczekiwania klienta. Nawodnienie roślinności jest jednym z najważniejszych czynników wzrostu.

Każdy ma inny powód na zastosowanie tego typu rozwiązania. Część osób jest zbyt zajęta na tego typu rzeczy inni musieliby poświęcać bardzo dużo czasu na zadbanie o rośliny na tak dużej powierzchni. Zazwyczaj właśnie chodzi o czas i wygodę, ponieważ tego typu rozwiązanie jest bardzo praktyczne.

W skład linii kroplującej wchodzi rura polietylenowa z włożonymi kroplówkami, która układa się w otoczeniu roślin. Gwarantuje to równomierne nawodnienie, a także jest nośnikiem nawozu. Ten system pozwala także zaoszczędzić energię oraz wodę. To nie koniec dobrych stron, linia kroplująca nie stwarza także środowiska chorób grzybiczych, dzięki czemu możesz być spokojny o swoje uprawy.

Na początku musisz zwrócić uwagę czego oczekujesz od instalacji do nawadniania roślin. Jest to automatyczny system, który podlewa strefę korzenną z bardzo dużą precyzją. Rośliny otrzymują  stałe niewielką dawkę wody. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ jest ona dawkowana w odpowiedniej ilości. Istnieją dwa warianty przy wyborze rodzaju linii kroplującej.

Polega to na różnicy w kompensacji ciśnienia. Linie, które nie mają kompensacji ciśnienia działają na takiej zasadzie, że gdy wzrasta ciśnienie to proporcjonalnie rośnie wydajność kroplownika. Jest to prosto zbudowany produkt, który spełni bardzo dobrze swoją najważniejszą funkcję.  W przypadku tej linii ważna jest odległość, ponieważ musisz mieć na uwadze, że im dalej źródła wody tym niższe jest ciśnienie. W drugim przypadku, gdy linia posiada kompensację ciśnienia to bez względu na poziom ciśnienia wydajność jest stała. Ten model różni się poziomem innowacyjności od poprzedniego ze względu na element kompensujący ciśnienie. Posiada on także emitery zapewniające taki sam wypływ wody na całej długości. To, który zestaw kroplujący jest bardziej funkcjonalny dla Twojej działki zależy od rozstawu sadzonek i Twoich wymagań.

Powrót na górę