Jakie koszty trzeba ponieść serwisując instalację fotowoltaiczną?

Jakie koszty trzeba ponieść serwisując instalację fotowoltaiczną?

Od pewnego okresu czasu coraz częściej można spotkać instalacje fotowoltaiczne na dachach mieszkań czy w ogrodach. Jest to konsekwencja zachęt oferowanych przez rząd i coraz większej świadomości Polaków w temacie ochrony środowiska. Fotowoltaika pozwala uzyskać dostęp do niedrogiej energii, która przy tym jest przyjazna dla środowiska. Jeśli chcemy by energia, z którego(ej) korzystamy był(a) czysty(e), rozwiązaniem jest fotowoltaika.

Pomorskie czy podkarpackie – słońce dociera wszędzie.

Oprócz tego dużym plusem fotowoltaiki jest fakt, że jest ona bezobsługowa. Raz zamontowana instalacja będzie nam służyć latami oddając do sieci prąd bez naszej ingerencji. Żeby zwiększyć jej wydajność warto jednak od czasu do czasu zrobić przegląd instalacji. Serwis fotowoltaiki może pomóc w zoptymalizowaniu jej pracy i zagwarantować jej pracę przez następne lata.

Serwis fotowoltaiki – przymus czy zachcianka?

System fotowoltaiczna to zbiór powiązanych ze sobą urządzeń elektrycznych. W związku z tym dla jego dobrego funkcjonowania warto robić ich przeglądy.

Przez to, że jest to system będący pod napięciem przez względy bezpieczeństwa powinno się go serwisować. Regularne kontrole pozwalają uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości. Dają też szansę wykrycia usterek i zlecenia prac naprawczych.

Zdarza się, że regularne serwisy urządzeń wchodzących w skład system(u) są warunkami producenta. Pozwala to zachować gwarancję na konstrukcję.

Wszelkie znaki, które mogą wskazywać, że fotowoltaika nie działa tak jak powinna powinny zwracać naszą uwagę. Obniżki efektywności systemu czy {wzrosty opłat za prąd|wyższe niż zazwyczaj opłaty za prąd powinny zapalić alarm w naszych głowach. Podobnie jak różnego rodzaju błędy falownika czy pozostałych elementów konstrukcji. W takim przypadku należy wezwać specjalistów. Jak o wsystko, o fotowoltaikę też trzeba dbać – serwis fotowoltaiki jest jedną z podstaw takiego spojrzenia.

Fotowoltaika – jak, kiedy organizować i ile kosztuje przegląd systemu?

Przedstawiciel firmy montażowej będzie w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić kompleksowy przegląd naszych instalacji. Praca serwisanta polega na zarówno wzrokowej ocenie kondycji systemu, jak również na znacznie bardziej specjalistycznych pomiarach. Osoba, która kontroluje fotowoltaikę ma do dyspozycji najnowszymi technologiami, które umożliwiają na bardzo dokładne określenie wszelkich potencjalnych punktów zapalnych. W razie potrzeby wymienia lub naprawia uszkodzone komponenty.

Zgodnie z przepisami prawa instalacje elektryczne muszą przechodzić inspekcję przynajmniej raz na 5 lat.

Dotyczy to również fotowoltaiki. W praktyce zależy jakie konkretnie czynności mają być przeprowadzane – część z nich powinno się przeprowadzać częściej niż pozostałe.

Rodzaj działania determinuje też ceny serwisu. Wahają się one od 300 do 1000 PLN. Warunkują je różne czynniki. Istotny jest rodzaj instlacji i miejsce, gdzie ona spoczywa. Także miejsce na mapie, w które musi dojechać się serwisant wpływa na koszty. Jeśli serwis fotowoltaiki musi dojechać np. w Pomorskie z południa Polski, trzeba się liczyć ze wzrostem kosztów.

Żródło: Firma fotowoltaiczna z Gdyni

Powrót na górę