Jakie blachy najlepsze na rąbek?

Jakie blachy najlepsze na rąbek?

Każdy kto budował dom, lub mierzył się z wymianą dachu musiał odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie – czym pokryć dach? Jest ono o tyle istotne, że zadaszenie powinno spełniać swoje zadanie wiele lat w dobrym stanie. Oprócz istotnej funkcji ochrony budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jaką pełni dach, niewątpliwie można powiedzieć, że jest to ukoronowanie całego budynku nadające niepowtarzalnego charakteru.

Współcześni producenci wymyślają wiele nowych opcji pokryć dachowych, z tego powodu obecnie na rynku wybór jest naprawdę szeroki, także jeśli chodzi o kolory. Oczywiście właściwy rodzaj dachu trzeba dopasować do rodzaju zadaszenia, oraz musi współgrać z całym budynkiem. Nie można także zapominać o odpowiedniej konstrukcji – inna jest wymagana w przypadku dachówek, inna z kolei jeśli chodzi o niezbyt ciężką blachę. Jakie są plusy poszczególnych rozwiązań? Co najlepiej wybrać – dachówkę, blachę czy papę?

Czym można przykryć dach?

Wybór różnego rodzaju pokryć dachowych jest niewątpliwie duży. Z tego powodu przed podjęciem decyzji trzeba zainteresować się poszczególnymi materiałami oraz ich plusami. Z pewnością, jeżeli wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia, warto skorzystać z rady fachowca, który doradzi najlepsze rozwiązanie. Nie ma wątpliwości, że powinna być to starannie przemyślana decyzja, ponieważ takie zadaszenie jest inwestycją na wiele lat i nie opłaca się na tym oszczędzać. Najpowszechniejsze pokrycia dachowe to m.in.:

  • dachówka ceramiczna – jest to pokrycie dachowe doskonale odprowadzające wodę. Dachówka ceramiczna jest wyjątkowo popularnym produktem, który klienci chętnie wybierają od wielu lat. Jest ona wyjątkowo zalecana na dachy ze spadkiem większym niż 15 stopni. Należy wspomnieć, że jej trwałość wynosi około 100 lat. Dachówka ceramiczna jest przykryciem, które dobrze tłumi dźwięki z zewnątrz;
  • papa – jest to rozwiązanie szczególnie chętnie używane w przypadku płaskich dachów. Na pewno jest to stosunkowo tanie pokrycie, które wbrew krążącej opinii jest dobrym wyborem. Teraz stosowane metody produkcji umożliwiają polepszenie trwałości papy. Mimo wszystko niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie przez wzgląd na małą atrakcyjność takiego pokrycia. Niestety wadą takiego rozwiązania wymagana konserwacja, którą należy robić co kilka lat;
  • gont bitumiczny – to pokrycie jest stosowane zwłaszcza w przypadku skomplikowanych pokryć dachowych. Trzeba pamiętać o regularnej impregnacji tego zadaszenia. Warto wspomnieć, że gont to nic innego jak papa asfaltowa pocięta w kształt dachówek aby zwiększyć jego atrakcyjność. Największą zaletą tego typu zadaszenia jest niewątpliwie jego niska cena;
  • strzecha – w dzisiejszych czasach jest to bardzo rzadko stosowane rozwiązanie. Czasami robi się dachy ze strzechy, aby zwiększyć atrakcyjność turystyczną budynku. Wbrew pozorom strzecha jest bardzo trwałym rozwiązaniem, sięgającym prawie 100 lat. Niestety, niewiele osób się na nie decyduje ze względu na bardzo wysoką cenę pokrycia. Pokrywając dach strzechą nie można zapomnieć o starannym pokryciu jej preparatami przeciwogniowymi.

Blacha na dach – czy to dobre rozwiązanie?

Przykrycie dachu blachą jest rozwiązaniem chętnie używanym od dawna. Przykrycia blaszane obecnie dostępne na rynku to m.in.:

  1. blachodachówki,
  2. blacha płaska,
  3. blacha trapezowa,
  4. panele z blachy, czyli innymi słowy dach z blachy na rąbek.

Wybierając pokrycie blaszane, a w szczególności dach z blachy na rąbek należy zwrócić uwagę z czego zrobiona jest blacha. Bez wątpienia najbardziej wytrzymałym rozwiązaniem są surowce z cynku, aluminium lub miedziane. Najchętniej wybieranym materiałem również pod względem estetycznym jest blacha tytanowo cynkowa, której niewątpliwą zaletą jest to, że pod wpływem tlenu i wody tworzy się reakcja chemiczna, podczas której blacha pokrywa się warstwą patyny. 

Blacha płaska na rąbek – charakterystyka

Blacha układana na rąbek jest metodą chętnie stosowaną zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w przypadku zabytków. Niewątpliwą korzyścią tego rodzaju pokrycia jest to, że blacha jest stosunkowo lekkim materiałem, dzięki czemu cała konstrukcja dachu jest zdecydowanie mniej kosztowna. Bardzo ważne jest to, aby panele miały rozstaw łat polecany przez producenta. Również sama konstrukcja dachu powinna być tak zrobiona, żeby drewno było suche i dobrze oheblowane, co zapobiegnie odkształceniom. Taki dach z blachy na rąbek wyróżnia się nie tylko nietypowym wyglądem, ale również usztywnia cały dach.

Jest to odpowiednio wytrzymałe rozwiązanie, które równocześnie sprawia, że cały dach wygląda lekko.  Tego rodzaju pokrycie dachowe bardzo dobrze wygląda z przestronnymi przeszkleniami chętnie wykorzystywanymi we współczesnym budownictwie. Następną zaletą pokrywania dachu blachą jest to, że występuje ona prawie w każdym kolorze. Jeśli chodzi o dach z blachy na rąbek stojący zdecydowanie najpopularniejszym kolorem jest grafitowy który pasuje do elementów stosowanych przy elewacjach takich jak szkło, drewno, czy stal. Panele dachowe kładzione w rąbek mogą być stosowane niemal na każdym dachu, co jest niewątpliwą zaletą. Jeśli istnieje potrzeba zainstalowania długich arkuszy blachy, są one produkowane na specjalne zamówienie. Na pewno najlepiej wyglądają długie panele, które nie są poprzerywane poprzecznymi łączeniami. Można zakupić arkusze, których łączenie jest bardzo proste za pomocą zatrzasków. Rąbek w tego typu blachach jest kształtowany w czasie produkcji. 

Powrót na górę