
- przez Katarzyna
Upały w Polsce często są niełatwe do wytrzymania. Wiele osób decyduje się kupić klimatyzator, chcąc choć trochę odetchnąć przed wysokimi temperaturami. Generalnie klimat w naszym kraju nie jest wybitnie gorący, ale upały nie są szczególnym zjawiskiem. Klimatyzator w gorące dni może bardzo pomóc nie tylko obniżając temperaturę, ale także zmniejszają wilgotność. Instalacja klimatyzacji w domu stało się zjawiskiem tak powszechnym, że koszty urządzeń bardzo spadły, przez co coraz więcej ludzi może sobie na nie pozwolić. Czy warto rozważyć zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej kupić? Czy klimatyzacja w domu nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka?
Czym jest klimatyzator?
Niezależnie od rodzaju klimatyzatora lub miejsca instalacji, jego zadanie jest jednakowe – obniżyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew pozorom działanie klimatyzacji jest w miarę prostym procesem. Powietrze jest czerpane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i w postaci pary transportowane do sprężarki. Zadaniem sprężarki jest zwiększenie jego temperatury i ciśnienia, a później w skraplaczu oddaje ciepło. Kolejnym etapem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada temperatura. Generalnie można powiedzieć, że sposób jego funkcjonowania jest taka sama jak działanie lodówki. Część urządzeń ma funkcję, która umożliwia na odwrócenie procesu, przez co w zimniejsze dni można ogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia.
Korzysci
Przed podjęciem decyzji o instalacji klimatyzatora trzeba rozważyć wszelkie minusy i zalety. Wiele ludzi sądzi, że klimatyzacja zduńska wola ma obecnie więcej zalet niż minusów. Najważniejsze z nich to:
- Komfort termiczny – jest to podstawowe i najważniejsze zadanie klimatyzatora, czyli utrzymanie umiarkowanej temperatury powietrza. Poza termoregulacją klimatyzator zmniejsza również wilgotność. Warto pamiętać, że wysokie temperatury i utrzymująca się wilgotność są niebezpieczne dla osób z chorobami kardiologicznymi czy układu oddechowego. Większość nowoczesnych klimatyzatorów jest w całości zautomatyzowana, a więc samodzielnie pilnuje wcześniej ustawione parametry.
- Poprawa jakości powietrza – istotną kwestią jest to, że klimatyzatory zapewniają stały dopływ powietrza z zewnątrz, dzięki czemu ograniczona jest liczba drobnoustrojów w pomieszczeniu. Część modeli wyposażona została także w filtry powietrza, które troszczą się jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr ważny szczególnie dla alergików czy astmatyków.
- Jonizacja powietrza – jest to kolejna opcja, którą mają tylko wybrane klimatyzatory. Jonizacja powietrza może znacząco poprawić stan zdrowia.
Minusy montażu klimatyzatora w domu
Oczywiście klimatyzator, jak i większość urządzeń oprócz zalet ma również pewne minusy. Wiele ludzi niepotrzebnie martwi się o zagrzybienie urządzenia, które będzie rozsiewać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeżeli właściciel klimatyzatora regularnie dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród wad klimatyzatora można wymienić:
- Cena – klimatyzator od jakiegoś czasu stał się o wiele tańszy, ale nadal nie jest to mały wydatek. Również koszty montażu są stosunkowo wysokie.
- Czyszczenie – aby klimatyzator nie był szkodliwy dla naszego zdrowia trzeba okresowo zlecać jego czyszczenie przez specjalistyczny serwis. Niezbędne są również jego przeglądy, aby długo i sprawnie funkcjonował.
- Miejsce – jednym z minusów klimatyzatora jest to, że zajmuje on stosunkowo dużo miejsca. Jest to pewien problem zarówno jeśli chodzi o klimatyzator stacjonarny, jak i mobilny.
Jakie są typy klimatyzatora
Na rynku w ofercie jest wiele wersji klimatyzatorów. Możemy podzielić je na kilka rodzajów:
- Klimatyzator w wersji split – jest to bez wątpienia najpowszechniejszy klimatyzator. Składa się on z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich powszechność bierze się stąd, że są wydajne i ciche. Potrzebują one także stosunkowo mało miejsca na instalację.
- Klimatyzator w wersji multisplit – są to klimatyzatory, które posiadają jedną jednostkę zewnętrzną, do której można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych. Dzięki temu jeden system obsługuje wiele pomieszczeń.
- Klimatyzator mobilny – jak sama nazwa sugeruje nie jest to urządzenie permamentnie montowane do ściany. Można dowolnie go przemieszczać – zazwyczaj taki klimatyzator wyposażony jest w kółka. Minusem takiego rozwiązania jest to, że urządzenie to znacznie gorzej chłodzi niż typu split.
- Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie zazwyczaj montowane w biurach. Jednostka wewnętrzna montowana jest w suficie podwieszanym.
- Klimatyzator kanałowy – korzyścią tego rozwiązania jest staranne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jedno urządzenie może obsługiwać kilka pomieszczeń za pomocą kanałów.
- Klimatyzator okienny – jest to dosyć stara odmiana klimatyzatora, która coraz rzadziej pojawia się w sprzedaży. Jak sama nazwa wskazuje montowane są w oknie, niestety minusem jest głośna praca.
Wybór klimatyzatora jest zależny od wielu czynników. Należy rozważyć powierzchnię, ilość pomieszczeń, oraz środki jakimi dysponujemy. Bez wątpienia warto rozważyć również posiadanie odpowiedniego miejsca na montaż. Ważnym aspektem są również ewentualne dodatkowe funkcje klimatyzatora jak np. jonizacja powietrza, czy wbudowane filtry powietrza. Na rynku jest szeroki asortyment klimatyzatorów również takich dostosowanych do przestronnych pomieszczeń biurowych. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do zakupu takiego urządzenia, warto przemyśleć wypożyczenie klimatyzatora mobilnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas.