Jak zabezpieczyć działkę przed dzikami?

Jak zabezpieczyć działkę przed dzikami?

Dziki słyną ze swoich wielkich gabarytów i siły. Mimo, że ich naturalne środowisko stanowią lasy, nieraz można je spotkać w okolicach miejsc zamieszkanych przez człowieka. Należy na nie uważać, ponieważ mogą być niszczycielskie dla naszych gospodarstw.

Dziki plądrujące sady czy ogrody to zjawisko dosyć często spotykane. W poszukiwaniu żywności wparowują na działki siejąc spustoszenie. W zasadzie wyłącznie ogrodzenia betonowe skutecznie je stopują.

Co można zrobić aby zabezpieczyć swój dobytek przed żywiołem jakim są dziki? Oto parę metod.

Dzik jest dziki, dzik jest zły

Za najskuteczniejszy sposób ochrony swojej(go) własności uznaje się ustawienie właściwych urządzeń barierowych. Istnieje wiele typów barier. Żeby skutecznie postawić się dzikom ogrodzenie musi być trwałe.

W związku z tym, powszechnie w miejscach obficie zalesionych stawia się ogrodzenia betonowe. Ich odporność powoduje, że groźne zwierze nie jest w stanie ich staranować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie sobie poradzić, o tyle ogrodzenia betonowe efektywnie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych gospodarstwach spotkać można również ogrodzenia elektryczne. Prąd pozwala odstraszyć intruza i daje gospodarzowi spokojny sen. Jednak stosowanie tego rodzaju ogrodzeń uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swojej własności nie chodzi przecież o to by uśmiercić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem wydają się ogrodzenia betonowe.

Kto spotyka dzika, ten na drzewo szybko zmyka

Przy spotkaniu z dzikiem najważniejszą regułą jest zachowanie spokoju. Bez wątpienia nie jest to łatwe zadanie, jednak utrzymanie strachu w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez uszczerbku na zdrowiu.

Należy unikać zamaszystych ruchów i krzyku. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z dystansu – często dziki same decydują się opuścić dany teren. Huki mogą być pomocne w odstraszaniu zwierzęcia.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Kiedy mieszkamy obszary, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) działanie uprzedzające pozwoli nam w przyszłości uniknąć potencjalnych strat.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać pożywienia na zewnątrz. Zapachy mogą przyciągać dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo dobrze potrafią sobie dawać radę z wszelkimi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są zapory. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tej sytuacji najbardziej odpowiednie. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto porozmawiać z fachowcem. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni rodzaj ogrodzenia, ale także je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają odporoność, która pozwala im trwać latami.

Powrót na górę