Jak troszczyć się o oczko wodnea także rybki stawowe przez cały rok?

Jak troszczyć się o oczko wodnea także rybki stawowe przez cały rok?

Jesteś posiadaczem oczka wodnego? Czy może rozmyślasz nad jego zbudowaniem? W artykule doradzamyczym się kierować planując oczko wodne i jak o nie dbać o każdej porze roku. Dowiesz się też w jaki sposób dobrać rybki a także jaka karma dla ryb stawowych będzie dobra.

W jaki sposób rozplanować oczko wodne?

Formowanie przydomowych oczek wodnych jest coraz bardziej na czasie. Rozwiązanie to ma wiele plusów. Przede wszystkim jest przepięknym elementem dekoracyjnym w ogrodzie, wpływa także na pozytywne samopoczucie, zwłaszcza w czasie letnim. Aby prawidłowo zorganizować powstawanie oczka wodnego trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów:

 • powierzchnia oczka wodnego –  do zbudowania zbiorników wodnych o powierzchni do 50 mkw, nie potrzebujesz pozwolenia.
 • głębokość – oczko wodne powinno mieć co najmniej 45 cm głębokości, jeśli planujesz trzymać tam rybki, minimalna głębokość wynosi już około 1,20 cm.
 • odpowiednia lokalizacja – oczko powinno być zlokalizowane niedaleko miejsca gdzie chętnie wypoczywasz. Pamiętaj by nie tworzyć go blisko drzew pokrytych liśćmi (jesienią spadające liście będą zanieczyszczać oczko, a ich zbieranie może być uciążliwe).
 • odpowiednie nasłonecznienie – najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy oczko wodne ma dostęp do słońca między 4 a 6 godzin dziennie, za duże nasłonecznienie powoduje wzrost glonów w stawie.
 • funkcja (np. określ czy planujesz hodować w nim rybki)
 • dobór odpowiednich roślin i ryb stawowych (trzeba sprawdzić jakie warunki i temperatury są dla nich najkorzystniejsze)

Na czym polega dbanie o oczko wodne w przeciągu całego roku

PosiadającMając oczko wodne, należy o nie dbać żeby cieszyło latami. Czym jest pielęgnacja, względem pór roku?

 • lato – w tym czasie trzeba zadbać najpierw o optymalną proporcję wzajemnych oddziaływań ilościowych i jakościowych pomiędzy roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Opłaca się zadbać o odpowiednią ilość ryb żebyuniknąć przerybienia. W lecie ryby żerują bardzo intensywnie, zdarza się,że są też przekarmianie. Powyższe czynnikiwpływają na błyskawicznewysycenie wody niepotrzebnymi produktami przemiany materii, zaburza to równowagę biologiczną. Bakterie w filtrze posiadają w takim wypadku trudne zadania by przetworzyć tak duży nadmiar związków (głównie azotowych) i nie dopuścić do pogorszenia stanu wody w stawie. Jeśli planujesz stosowanie filtra należyuruchomić go już wiosną, w innym wypadkuskutki tego pojawią się już latem (np. zielona woda) i trudno będzie z nimi walczyć.
 • jesień – po sezonie należy specjalnie pamiętać o rybach. Jaka powinna być pasza dla ryb stawowych? jesienią sprawdzą się kaloryczne granulaty z witaminami. Zwierzęta trzeba karmić regularnie i treściwie, aby wzmocnić je przed  trudnym okresem zimy i przedwiośnia. Należy pamiętać też o codziennym sprzątaniu oczka z opadłych liści drzew, by przeciwdziałać procesom gnilnym.końcem jesieni, trzeba też wyzbyć się wszystkich uschniętych, obumarłych i zgniłych roślin z tafli oczka. Trzeba wyczyścić wszystkie filtry i odkurzyć dno oczka. Przed zimą niezbędne jest napełnienie zbiornika wodą do najwyższego punktu, jeśli w najgłębszym miejscu woda nie przekracza 80 cm ryby należy odłowić i przenieść do zastępczego akwarium.
 • zima – rybki pozostające w oczku wodnym, posiadającym około 1,20 cm głębokości spokojnie przetrwają zimę.Woda z pewnością nie zamarznie do dna. Należy stworzyć warunki by rybki miały dostęp powietrza. Rolę tę spełni nieprawdziwy przerębel w postaci pływaka z grzałką,pozostawionego skimmera lub styropianu. Dla ryb zimującym w oczku wodnym trzeba pozostawićrównież aktywną pompę.
 • wiosna –  przydomowe stawiki, nie wyglądają atrakcyjnie po zimie. Najpierw trzeba sprawdzić szczelność zbiornika i ewentualnie zakleić powstałe dziury. Kolejną rzeczą jest pozbycie się gnijącej roślinności i  pokarmu. Wskazane jest zająć się też przesadzaniem i przeglądem roślin wodnych, często wiosną potrzebują one też odżywienia. Stosować w tym celu trzeba specjalnych nawozów do roślin wodnych, ponieważ te ogrodnicze mogą być niebezpieczne dla ryb. W stawie gdzie zimowały ryby można częściowo  zmienić wodę i rozpocząć stopniowo żywić ryby,rozpoczynając od niedużych ilości paszy dla ryb w oczku wodnym. Ryby,jakie zostały przeniesione na zimę, można umieścić na powrót w stawie gdy tylko temperatura wody będzie podobna do tej akwarium.

Jak dobierać karmę dla ryb stawowych?

Najpopularniejszymi gatunkami ryb hodowanych w oczkach wodnych są: karaś ozdobny, karp japoński, jaź i lin ozdobny. Jakich karm wymagają? Podpowiadamy:

 • karp japoński – wymagapaszz wysoką zawartością białka z zawartością spiruliny i składniki wybarwiające.
 • karaś ozdobny – nie sprawiająca kłopotów ryba wszystkożerna.Zjada suchy pokarm w każdej formie. Jeśli zależy Ci na jej pełnym  wybarwieniu, niezbędny będziedodatek jedzenia barwiącego.
 • jaź – ryba zjadająca wszystko. Uwielbia karmyunoszące sięnapowierzchni wody.
 • lin ozdobny – ryba wszystkożerna. Uwielbia  pokarm pochodzenia zwierzęcego, opadający na dno. Chętnie zjada też karmę w formie pałeczek unoszących się na wodzie.

Warto wiedzieć,że planując trzymanietylko jednego gatunku ryb, można sięgnąć podedykowanekarmy dla rybek stawowych odpowiadającekonkretnemugatunkowi. Dzięki specjalnie przeznaczonym paszomoraz zapewnieniu wymaganych warunków dla specjalnych gatunków ryb osiągnąć można wspaniałerezultatyi bardzo dobrą kondycję i wygląd rybekzwierząt

Powrót na górę