Jak tchnąć życie w stare meble?

Jak tchnąć życie w stare meble?

Meble się starzeją, to naturalne, że z czasem tracą swoją świeżość. Nie zawsze to jednak oznacza potrzebę ich wymiany. Stare meble można restaurować i nadawać im nowoczesną świeżość.

Ulubione krzesło po latach eksploatacji jest w kiepskim stanie? Do tego złamała mu się noga? Zamiast się go pozbywać, warto spróbować je odnowić. Można to zrobić w pojedynkę w domowych warunkach.

Odnawianie starego krzesła – od czego zacząć?

Praca kreatywna nad odnową starego krzesła jest dosyć łatwa. Jednak jak wszystkie procesy potrzebuje ona zamysłu i projektu. Należy przygotować wszystkie materiały i narzędzia, które będą pomocne w renowacji.

Po ocenie stanu krzesła pierwszym krokiem jest czyszczenie. Usunięcie wszelkich drzazg, śrub pozwala odświeżyć drewno.

Zdarcie wierzhcniej powłoki pozwala na wygładzenie nóg i profili krzesła. Papier ścierny lub szlifierka pomogą w wyrównaniu powierzchni i przygotowaniu jej do przyjęcia farb i impregnatów.

Oleje, które stosuje się do mebli nadają im trwałość, jak również trwale zwiększają ich żywotność. Kolor, który ma mieć krzesło zwykle nakłada się w dwóch warstwach. Malując trzeba mieć na uwadze na detale i trudnodostępne miejsca.

Jak przygotować się do odnowy krzesła?

Oprócz pomysłu na nowy styl krzesła i koniecznych narzędzi, należy też przygotować materiały, które będą tworzyć krzesło. Bez nich pomyślne zakończenie pracy nie będzie możliwe.

Elementy drewniane

Bywa, że niezbędna jest wymiana stolarki. Dobrze jest rozejrzeć się czy w pobliżu nie prowadzi działalności producent nóg drewnianych. Można także sprawdzić w sieci.

Elementy krzesła, które może nam zaproponować producent nóg drewnianych przeważnie cechują się wysoką jakością i wytrzymałością. Często jest to praca własnoręczna.

Obicia i materiał

Krzesła często wykańcza się elementami materiałowymi. Wyścielenie oparcia i siedziska dobrze dobranym materiałem nadaje krzesłu ostatecznego charakteru.

Nad kolorem i rodzajem obić warto pomyśleć już na etapie planowania. Tkaniny powinny być przemyślane i dopasowane do całościowego projektu.

Majsterkowanie potrafi być wyśmienitym hobby. Renowacja krzeseł jest tego dowodem.

Kreatywna praca rozwija nie tylko umysł, ale też oddziałowuje na nasz poziom satysfakcji. Dlatego w przyszłości zanim podejmie się decyzję o wymianie mebli, warto zastanowić się dłużej. Przy pomocy kilku narzędzi i fantazji można dać starym meblom nowe życie.

Powrót na górę