Jak nauczyć się szyć i skąd czerpać informacje?

Jak nauczyć się szyć i skąd czerpać informacje?

Dwadzieścia, trzydzieści lat temu wszyscy szyli, niemal w każdym domu była maszyna do szycia i prawdopodobnie każdy z nas niejednokrotnie dawał babci albo mamie spodnie do skrócenia albo zwężenia. Później przyszedł moment, w którym to rzeczy w sklepach kosztowały mało i młodzi ludzie przestali całkowicie szyć, nawet ręcznie. Dziurawe skarpetki i bluzki szybciej i łatwiej było wyrzucić na rzecz nowych, niż poświęcić 5 minut na naprawienie tego. W dzisiejszych czasach, gdy bardzo dużo zwraca się uwagę na świadome kupowanie i kiedy własnoręcznie wykonane przedmioty są bardzo modne, o wiele więcej ludzi uczy się szyć. Metod na naukę szycia jest wiele i zdecydowanie nie ma potrzeby, aby nabywać przepiękne tkaniny z hurtowni, aby ją rozpocząć.

Co jest potrzebne na początku nauki szycia?

Aby rozpocząć naukę szycia na maszynie, konieczna jest maszyna do szycia. Jeżeli nie jesteście pewni, czy jest to hobby dla Was i czy z pewnością Wam się spodoba to nie ma po co zamawiać nowego sprzętu. Żeby zacząć wystarczająca będzie wzięta ze strychu stara maszyna albo kupiona za kilkadziesiąt złotych na aukcji internetowej. Nikt nie będzie wymagał również drogich materiałów. Na pewno trzymacie na dnie szafy stare rzeczy, których nie używacie – doskonale nadadzą siębędą idealnena samym początku. Powinniście jednak kupić dobrej jakości nici. Najgorsze co może się wydarzyć jak zaczynacie się uczyć szyć, jest zrywająca się nić. Wiele pasmanterii online ma w swojej ofercie dobrej jakości nici.

Nauka szycia online – czy jest to możliwe?

Jeżeli mieszkacie w większym mieście to warto rozejrzeć się za stacjonarną nauką szycia. Istnieje także wiele zajęć online. Jeżeli jednak chcecie zobaczyć tylko czy jest to zajęcie dla Was, to ciekawym wyjściem są darmowe treści internetowe. Znajdziecie sporo filmów na youtubie dla początkujących. Bardzo duża ilość porad znajduje się również na blogach o szyciu. Nie róbcie więcej niż faktycznie umiecie. Niezwykle szybko możecie dać za wygraną jeżeli zdecydujecie się szyć zbyt ciężkie projekty. Na samym początku bardzo dobrze nauczcie się szyć prosto. Nie myślcie nawet o dodawaniu dodatków krawieckich takich jak guziki i suwaki. Na pewno będzie na to odpowiedni moment. Na samym początku spróbujcie uszyć proste ścierki albo poszewki na poduszkę.

Jakie materiały są potrzebne na początek?

Jeśli dopiero zaczynacie to najlepszym pomysłem jest wziąć podarte materiały z szafy. Jeżeli nie macie starych albo zbędnych ubrań albo powłoczek na poduszki to poproście rodziców o stare obrusy. Do ćwiczenia prostego szycia nie jest Wam potrzebny najpiękniejszy materiał. W momencie, w którym już będziecie umieć podstawowe zasady szycia i postanowicie zrobić coś ładniejszego to najlepiej jest pójść do sklepu z materiałami, spojrzeć na sklepy internetowe, które zajmują się sprzedażą materiałów. Szyjąc jedynie dla siebie nie warto zaopatrywać się w ogromne ilości materiałów w hurtowniach pasmanteryjnych. Najpierw sprawdźcie też jaki materiał kupujecie. Nie każda bawełna będzie identyczna w dotyku. W sklepach możecie znaleźć rozciągającą się dzianinę oraz mniej podatną na rozciąganie tkaninę. Warto sprawdzić co jest Wam akurat potrzebne i taki materiał wziąć.

Podsumowując – jeśli dopiero rozpoczynacie naukę szycia to nie musicie inwestować grubych pieniędzy na materiały i akcesoria do szycia. Jeżeli tylko możecie to pożyczcie od rodziny maszynę, na której spróbujecie swoich sił. Na samym początku nie jest Wam potrzebnych kilkunastu różnych ściegów, ale wystarczy jeden prosty. Najważniejsze jest tylko, żeby maszyna działała. Nie musicie również kupować w hurtowni dużej ilości wymyślnych materiałów. Rozpocznijcie z tym, co posiadacie i dopiero później kupujcie to, co będzie dla Was niezbędne. Szycie to niesamowicie przydatna zdolność i bardzo fajne hobby, ale wiedzcie, że nie każdy musi to umieć i się tym zajmować.

Powrót na górę