Jak długo utrzymują się wiązanki pogrzebowe?

Jak długo utrzymują się wiązanki pogrzebowe?

Śmierc bliskiej osoby to zawsze trudne chwile. Wiąże się to z przemyśleniami na temat ludzkiej śmiertelności. Osobie zmarłej należy się godny pogrzeb. W ten sposób, zgodnie z tradycją oddaje się szacunek bliskim zmarłym.

Uroczystościom pogrzebowym towarzyszą różne obyczaje, które kultywuje się od lat w celu zachowania pamięci po zmarłych.

Jednym z elementów żegnania zmarłych z przyziemnym życiem są kwiaty – rozważane jako symbol przemijania. Wspólnym czynnikiem, który żałobnicy składają na grobach są wiązanki pogrzebowe. Szczecin czy Rzeszów – tradycja ta spotykana jest w całej Polsce.

Dlaczego wiązanki pogrzebowe stały się stałym elementem pogrzebów?

“Najpiękniejsze kwiaty człowiek dostaje na swoim pogrzebie” – głosi piosenka. Czy jest w tym stwierdzeniu cząstka prawdy? W naszej kulturze utarło się wręczanie kwiatów przy okazajch wszelakich. Ważne wydarzenia, jubileusze zazwyczaj ozdabiane są kwiatami.

Podobnie rzecz ma się z kwiatami pogrzebowymi. Mają one być odbiciem pamięci i szacunku dla zmarłej osoby. Symbolizują one także pustkę, która powstaje w wyniku śmierci.

Większość kwiatów po pewnym czasie więdnie – zatem wiązanki pogrzebowe Szczecin mają w tym wypadku charakter także metaforyczny. Symbolizują cykl ludzkiego życia, którego nieodłączną cechą jest przemijanie.

Wiązanki pogrzebowe Szczcin na zamówienie tworzą kwiaciarnie. Kompozycje stosowane na pogrzebach charakteryzują się wyważoną kolorystyką. Ma to dodatkowo pobudzać do refleksji.

Można spotkać wieńce pogrzebowe różnych rozmiarów. Na grobach składane są zarówno małe wiązanki pogrzebowe, jak również wielkie kompozycje. Istnieje też tradycja rzucania na grób pojedynczych kwiatów.

Kwiaty najczęściej stosowane przy tworzeniu wiązanek pogrzebowych

Do tworzenia wieńców pogrzebowych najczęściej wybiera się kwiaty o dość spokojnym ubarwieniu. Chętnie używa się tu: anturii, chryzantem czy lilii.

Wytwarzanie wiązanek pogrzebowych jest całkiem złożonym procesem, który wymaga od autora dokładności. Wiązanki pogrzebowe Szczecin mają okrągły lub półokrągły kształt i tworzone są na floretach lub iglastych gałązkach.

Do uformowanego podkładu mocuje się kwiaty – chryzantemy, goździki, róże czy wspomniane wyżej lilie i anturie. Podobnych kwiatów używa się tworząc wiązanki pogrzebowe Szczecin – są to mniejsze formy bukietu pogrzebowego, rozmiarem przypominają bukiet. W przeciwieństwie do wieńców pogrzebowych, wiązanki pogrzebowe można złożyć na grobie, ale też umieścić do wazonu.

Ile czasu mogą leżeć wiązanki pogrzebowe?

Jednym z skutków pogrzebu, jest zasypanie trumny kwiatami. Przez jaki czas powinny one w ten sposób okraszać grób?

Jest tradycja, która mówi o okresie 6 tygodni. Inne głosy mówią o czterech tygodniach. Jednak faktem jest, że żywe kwiaty bez ciągłego dostępu do wody po znacznie krótszym czasie zaczynają więdnąć.

Ze względów praktycznych zatem, usunięcie kwiatów, wiązanek i wieńców z grobu następuje przeważnie szybciej niż mówi tradycja.

Najczęściej po około 1-2 tygodniach najbliżsi podejmują się uprzątnięcia grobu i doprowadzenia go do porządku po uroczystościach pogrzebowych.

Powrót na górę