Instalacja gazowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Instalacja gazowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Gaz jest dosyć popularnym źródłem energii. Stosuje się go do ocieplania domów, napędzania pojazdów czy w kuchni na potrzeby gotowania.

Oprócz tego gaz jest substancją wybuchową, wobec tego niezbędne jest właściwe obchodzenie się z nim. Należyty montaż przewodów gazowych wpływa na energochłonność całego systemu i gwarantuje bezpieczeństwo.

Przewody gazowe LPG muszą być też cyklicznie konserwowane i poddawane sprawdzeniu. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie elementy układanki – membrana gazowa, filtr do butli gazowej – działają bez zarzutów i nie stanowią zagrożenia.

Jak powinna działać dobrze zamontowana instalacja gazowa?

Energia płynąca z gazu jest często wybierana przede wszystkim ze względu na swoją cenę. Z drugiej strony, co pewien czas słychać o defektach tychże instalacji, co czasem niesie tragiczne konsekwencje. Wypadki z udziałem gazu zazwyczaj mają wspólną przyczynę – przestarzałe lub źle zainstalowane elementy.

By instalacja gazowa mogła spełniać swoją funkcję, a przy tym być bezpieczna konieczne jest przyłączenie wszystkich przewodów i węży. Tego rodzaju instalacja składa się z wielu elementów – kluczowe jest sprawne podłączenie ich wszystkich.

Dzięki dobrze wykonanej pracy możliwe jest dopasowanie kolektorów dolotowych z przewodami gazowymi, a tych z listwami wtryskowymi. Należyte przejście przez ten proces gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale też znacząco wpływa na pobór energii, a co dalej na wysokość rachunków za gaz.

Wobec tego najlepiej jest zatrudnić specjalistę, który świetnie odnajduje się w świecie jakim są przewody gazowe, membrana gazowa czy filtry do butli gazowej.

Instalacja gazowa – zespół naczyń połączonych

Jak wspomniano wyżej, instalacja gazowa to kwestia wymagająca specjalistycznej wiedzy i dotrzymania wszelkich środków ostrożności. Kiedy interesuje nas odbiór i korzystanie z gazu w domowych warunkach konieczne jest załatwienie wymaganych formalności.

Aby móc korzystać z instalacji gazowej potrzebne jest złożenie wniosku o zezwolenie. Do takowego pisma składanego w należytym urzędzie należy załączyć szereg dokumentów i opinii. Są to m.in. akt notarialny potwierdzający własność domu, projekt instalacji oraz zielone światło od kominiarza.

Po załatwieniu tego etapu można zamówić ekipę, która zorganizuje wszystkie elementy i dobrze zainstaluje gaz. Instalacja gazowa składa się z różnych podzespołów, do najważniejszych zaliczamy:

  • przewody gazowe – wielowartstwowe przewody, które doprowadzają gaz do medium. Łączą butle z gazem z przyrządami, które umożliwają bezpośrednie go użytkowanie. Według zaleceń producentapowinny być wymieniane co co kilka lat.
  • membrana gazowa – elastyczny element instalacji, który pozwala utrzymać należyte ciśnienie w przewodach, a także oddzielić szkodliwe związku chemiczne.
  • filtr do butli gazowej – dzięki funkcjonowaniu filtrów paliwo wpłynnej formie poddawany jest oczyszczaniu. Dzięki temu blokowane są groźne dla zdrowia substancje.

Oczywiście to tylko kilka z elementów instalacji gazowych. Jest ich znacznie więcej i wszystkie są istotne.

Montaż lub wymiana instalacji gazowej? Nie rób tego w domu!

Poziom skomplikowania takich instalacji wymaga pracy ekspertów.

Warto zrobić rekonesans wśród firm zajmujących się gazownictwem w sąsiedztwie. Praktycznie każda firma powinna bez problemu być w stanie pomóc zarówno przy projekcie, jak i przy finalnym montażu.

Powrót na górę