Domy szkieletowe ze Skandynawii – za co pokochali je Polacy?

Domy szkieletowe ze Skandynawii – za co pokochali je Polacy?

Coraz częściej w polskim zagospodarowaniu przestrzennym można dostrzec domy z drewna. O ile tego rodzaju budowle znalazły swoich zwolenników w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce ciągle stanowią nowość.

W naszym kraju od dziesięcioleci stawia się na domy murowane. Drewno przez lata było uważane za materiał o niskiej wytrzymałości. Od pewnego czasu trend ulega zmianie i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Domy skandynawskie – czym się cechują?

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie na dalekiej północy zyskały one wykorzystanie na większą skalę. Są to terytoria intensywnie zalesione. W obliczu tego łatwo jest tam o podstawowy materiał.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które charakeryzuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to tworzywo, które pozwala utrzymać ciepło w mieszkaniu w zimie. Za to w ciepłych miesiącach panuje tam przyjemny chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest również o wiele szybsza niż stawianie domu z cegieł. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki atmosferyczne, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to zaledwie 2-3 miesiące.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Sprawia to, że są wyraźnie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących w Polsce.
Są one również bardziej proekologiczne. Drewno jest materiałem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto pozwala na optymalizowanie poziomu pobieranej przez dom energii.

Jak wybrać lokalizację dla domu szkieletowego?

Wyjściową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być trwała i odporna na zjawiska atmosferyczne. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Poza tym trzeba uchronić dom przed występowaniem szkodników.

Wszystkie te działania polegają na używanu właściwych detergentów. Bejce i oleje mają za zadanie chronić drewno przed wilgocią oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg zabiegów uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na większą kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to też ochrona przed wszelkiej maści szkodnikami czy gryzoniami, które mogłyby szukać schronienia w naszym zaciszu.

Żeby móc w pełni radować się z uroków domów szkieletowych, warto postarać się o odpowiednią lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, zatłoczonych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z wsią. Dobrym przykładem zdaje się być Pomorskie, gdzie ludność ucieka od miesjkiego rozgardiaszu na przedmieścia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Z kim się konsultować w sprawie domów szkieletowych?

Lokalizacja domu jest też ważna z innego powodu. Poziom dostępności drewna w danym rejonie determinuje cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na duże zalesienie jawi się jako producent niedrogiego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Biorąc pod uwagę skalę – dopowiednia lokalizacja może przynieść pewne oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego budynku. Na rynku jest całkiem sporo zakładów, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Planując taką inwestycję warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu podmiotów. Specjalista pomoże nam w określeniu parametrów, które powinien spełniać wymarzony dom skandynawski. Zrobi to bazując na udostępnionej mu przez nas wiedzy o naszej działce oraz budżecie.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do końca. Przedsiębiorcy obracający się w tej branży dysponują często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na załatwienie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się błahostką. W rzeczywistości większość pracy wykonuje upoważniony przez nas pracownik. Organizuje on ekipę budowlaną oraz konieczny sprzęt i materiały.

Powrót na górę