Do czego jest potrzebna pompa ciepła?

Do czego jest potrzebna pompa ciepła?

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Ma na to wpływrozwój technologii oraz mała cena całej instalacji. Pamiętaj aby kupować produkty jakościowe takie jak pompy ciepła pomorskie panasonic.

Do czego jest nam potrzebna pompa ciepła?

Pompa ciepła to jedna z bardziej nowoczesnych technologii ogrzewania pomieszczeń. Jest to również ekologiczne rozwiązanie. Pompa jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, który pozyskuje energię która znajduje się w ziemi, powietrzu i wodzie. Efektywność i działanie pompy ciepła jest uzależnione od dokładnego wyboru źródła ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła opiera się na stałych zmianach fizycznych czyli sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu a także skraplaniu, co umożliwia transport ciepła z miejsca jego pozyskania do odbiornika który jest położony powyżej. Sposób jej działania jest podobny do działania lodówki bądź klimatyzacji w samochodzie. Wymiennik ciepła z reguły jest w posiadaniu czynnika roboczego, który ulega odparowaniu, odbierając ciepło z dolnego źródła. Wcześniej wspomniana para jest zasysana i sprężona, co podnosi jej temperaturę. W takiej formie trafia do skraplacza, gdzie bardzo gorący i sprężony czynnik się rozpręża a potem od razu ulega schłodzeniu oddając ciepło do wykorzystania. Pompa ciepła jest zasilana sprężarką wzbogaconą o silnik elektryczny.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła można rozróżnić na podstawie sposobu uzyskiwania oraz przekazywania energii.

  • woda – ciepło w tym wypadku pozyskuje się z gruntu, z pomocą wymiennika zawierającego roztwór glikolu.

  • woda ciepło jest pozyskiwane z wody.
  • Parownik jest ogrzewany wodą, z kolei skraplacz oddaje ciepło też do wody która zasila instalację centralnego ogrzewania.
  • powietrze/woda – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane z powietrza. Parownik jest ogrzewany powietrzem, natomiast skraplacz oddaje ciepło do wodnej instalacji która zasila centralne ogrzewanie.
  • powietrze/powietrze – w tym wypadku ciepło pozyskuje się przy pomocy powietrza, z kolei ciepło ze skraplacza przekazuje się do pomieszczeń przy pomocy nawiewu wentylatora.
  • woda/powietrze – ciepło jest pozyskiwane z wody, natomiast do pomieszczeń przekazuje się je za pomocą ciepłego nadmuchu.
Powrót na górę