Dezynfekcja pomieszczeń – jak to robi profesjonalna firma?

Dezynfekcja pomieszczeń – jak to robi profesjonalna firma?

Dezynfekcja jest nieustannie mylona z dezynsekcją, kiedy tak naprawdę podobną mają jedynie nazwę, ale polegają na czymś całkowicie innym. Za pomocą pierwszego odkażamy rany, powierzchnie i pomieszczenia. Dezynsekcja natomiast jest walką z z owadami.

Szukając informacji o dezynfekcji często znajdziemy termin sterylizacji. Ten proces najczęściej wykorzystywany jest przy narzędziach medycznych i polega na całkowitym pozbyciu się drobnoustrojów z przedmiotów, kiedy dezynfekcja jedynie ogranicza ich ilość.

Doświadczona firma od dezynfekcji w Warszawie to bez wątpienia 24dezynsekcja.pl.

Fizyczna czy chemiczna dezynfekcja – która lepsza

Dezynfekcję możemy przeprowadzić za pomocą metod fizycznych i chemicznych.

Fizyczna metoda dezynfekcji wykorzystuje parę wodną w temperaturze 100-105°C. Można jej używać do odkażenia już oczyszczonego sprzętu i wyposażenia sanitarnego. Przy zmniejszeniu ciśnienia pary wodnej stosowana jest także przy odzieży.

Druga możliwość wykorzystania metody fizycznej to skorzystanie z promieni UV (o długości 256nm). Usuwają drobnoustroje znajdujące się w powietrzu i na obiektach. Wskazane są do dezynfekcji całych pomieszczeń. Tutaj polecamy zatrudnić ekipę, w Warszawie bez problemu zamówisz sprawdzoną grupę.

Przy dezynfekcji chemicznej używane są środki mające charakter bakteriobójczy. Zalicza się do nich przykładowo alkohol etylowy, fenole i utleniacze.

Doskonałym przykładem użycia dezynfekcji chemicznej jest odkażanie skaleczeń wodą utlenioną, albo tak powszechne w czasach pandemii dezynfekowanie dłoni płynami antybakteryjnymi.

Jak skutecznie przeprowadzić dezynfekcję mieszkania?

W dobie pandemii dezynfekcja kojarzy nam się z regularnym wietrzeniem gabinetów, myciem stołów i biurek płynami opierającymi się na alkoholu, a także przemywaniem za ich pomocą klamek i obiektów, które są wielokrotnie ruszane.

Pamiętajmy, żeby dezynfekować lokal nie tylko w przypadku koronawirusa, ale też grypy, wszawicy, albo bardzo groźnej u psów parwowirozy.

Ale kiedy jeszcze powinniśmy odkazić mieszkanie?

Mieszkanie powinno być całkowicie wyczyszczone i zdezynfekowane po zabraniu z niego osoby zmarłej. Przesłanką do usunięcia mikroorganizmów jest okoliczność, kiedy w mieszkaniu przebywały pasożyty i chcemy jak najbardziej przeszkodzić im w powrocie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dezynfekcję przeprowadził sam, musisz wtedy wziąć pod uwagę parę rzeczy. Ubrania powinieneś wrzucić do temperatury co najmniej 60°C, a pościel i ręczniki nawet do 90°C. Jeżeli nie masz takiej możliwości wykorzystaj specjalne produkty do dezynfekcji prania. Odpowiednio dobrany proszek odkaża już przy 30-40°C. Weź pod uwagę, że w celu pozbycia się mikroorganizmów z naczyń powinieneś nastawiać zmywarkę na około 70°C.

Ostatnia nasza rada mówi o regularnym otwieraniu okien i wyrzucaniu śmieci. Ważne jest również częste przecieranie wszystkich często dotykanych przedmiotów. Z pewnością warto szczególnie sprawdzić klamki przy drzwiach i piloty od telewizora. Utrzymywanie porządku na co dzień zaoszczędzi Ci pracy i sprawi, że drobnoustroje nie będą osiedlały się tak bardzo.

W niektórych przypadkach warto jest jednak zatrudnić ekipę do lepszego i mocniejszego zabiegu dezynfekcji. Koszt różni się zależnie od wielkości pomieszczenia, albo od lokalizacji. W Warszawie koszt może być wyższy niż na wsi, ale dużo łatwiej jest uzyskać odpowiednią pomoc.

Powrót na górę