Dach z blachy na rąbek – istotne fakty

Dach z blachy na rąbek – istotne fakty

Dachy z blachy na rąbek od długiego czasu są obecne w architekturze – od bez mała kilku stuleci podkreślają zdumiewający kształt i prestiż budowli architektonicznych. Kiedyś często używane w publicznych budynkach jak i obiektach o przeznaczeniu religijnym, teraz wyróżniają współczesny i niepowtarzalny styl nowopowstałych budynków. W ostatnich latach dachy z blachy na rąbek mają swój ponowny rozwój, stało się tak dzięki nowoczesnej metodzie montażu, dzisiaj nie jest to już żmudny i zawiły proces zastrzeżony wyłącznie dla najbardziej zamożnych. Obecnie także Twój dom ma możliwość nabrać wyjątkowego charakteru. Dziś opowiemy Ci więcej o dachach z blachy na rąbek, ich zaletach, a także alternatywnych opcjach. Zapraszamy do lektury.

Tekst został napisany dzięki uprzejmości firmy Dach i Strych – dachy z blachy na rąbek.

Co to jest dach z blachy na rąbek?

Dachy z blachy na rąbek właściwie arkusze blachy połączone charakterystycznym zgięciem, od którego wzięła się określenie rąbek. Konstrukcja dachu na rąbek może być także pionowa, jak i horyzontalna. Jest to jedno z najmocniejszych rodzajów pokryć stosowanych w nowym budownictwie, sprawdzi się w każdym przypadku, w którym nieprzepuszczalność jest najważniejsza. Dach może być wykonany z mnóstwa rozmaitych rodzajów metalu, ale najpopularniejszym rozwiązaniem jest blacha ocynkowana. Kiedyś proces budowy poszycia przysparzał dużą ilość kłopotów, gdyż formowanie arkuszy bywało pracochłonne. Dziś do dyspozycji mamy sposób montażu części na zatrzask, który jest o wiele szybszy i łatwiejszy do wykonania.

Zalety dachów z blachy na rąbek

Dach z blachy na rąbek zyskuje ostatnio coraz większą popularność, zawdzięczają to całej masie zalet, jakie posiadają. Ważnym względem, na jaki zwraca uwagę duża część klientów, jest ich wygląd. Takie dachy nadają konstrukcji subtelność i regularność. Będą doskonale wyglądać nie tylko na nowoczesnych budynkach, lecz także takich o bardziej tradycyjnym kształcie. Prosty, gustowny i wyjątkowy charakter to cechy, jakie mają dachy z blachy na rąbek. Szeroki przekrój barw również przemawia na korzyść tej metody krycia dachów.

Przy poprawnie wykonanej obróbce dekarskiej dachy z blachy na rąbek są niezwykle szczelne. Spełnią oczekiwania również w przypadku konstrukcji, gdzie dach ma zbyt mały spad, żeby zastosować na nim dachówkę lub gont bitumiczny. Dachy z blachy na rąbek to doskonały sposób na pokrycie więźby dachowej o stopniu nachylenia mającym jedynie 5°.

Następną ich zaletą jest lekkość. W porównaniu do innych typów pokryć cechują się wyjątkowo niską wagą, co jest ważne, kiedy nie chcemy obciążać konstrukcji dachu, lub konstrukcja więźby dachowej nam na to nie pozwala.

Alternatywy dla dachów z blachy na rąbek

Alternatywą dla dachu z blachy na rąbek są klasyczne dachówki ceramiczne czy betonowe, jednak należy pomyśleć o tym, że dachówka to pokrycie ciężkie. Konstrukcja dachu powinna być wykonana z twardego i starannie pokrytego impregnatem drewna.

Gont bitumiczny to niezbyt ciężkie rozwiązanie, lecz ma pewne minusy. Gdy stosowany jest w miejscach zacienionych lub wilgotnych mogą pojawić się na nim mchy i porosty. Tak więc potrzebuje częstej pielęgnacji i impregnowania go środkami wstrzymującymi ten proces.

Powrót na górę