Czy na pewno właściwie segregujesz odpady?

Czy na pewno właściwie segregujesz odpady?
Postępujące zanieczyszczenie środowiska jest bezspornym faktem. Tony odpadów produkowane każdego dnia zatruwają środowisko naturalne, tak ważne dla wielu gatunków zwierząt, ale też dla człowieka. Jeżeli w porę czegoś z tym nie zrobimy, czeka nas ekologiczna katastrofa. Dlatego zmiany powinniśmy zacząć wprowadzać od własnego domu. Pierwszym krokiem powinno być wprowadzenie sortowania odpadów. Należy oddzielać odpady od surowców. Część śmieci, jeśli zostanie wyrzucona do odpowiedniego kosza, może być znów wykorzystana. Segregacja odpadów posiada wiele zalet. Przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia, a także emisji gazów cieplarnianych, czy odpadów przemysłowych. Dlatego należy poświęcić odrobinę czasu, aby dowiedzieć się jak robić to dobrze. Czy segregacja śmieci jest trudne?

Czy warto segregować odpady?

Jeszcze nie tak dawno mało kto zaprzątał sobie głowę segregacją śmieci. Wszystkie śmieci wyrzucane były do jednego kosza, a następnie wywożone na wysypisko, gdzie leżały długie lata. Nadszedł czas, kiedy należy coś z tym problemem zrobić – wszak góry śmieci na wysypiskach nie maleją, a wciąż się powiększają. Można powiedzieć, że segregacja odpadów daje im drugie życie. Dobrze posortowane śmieci można przekształcić na nowe rzeczy, co ma duże znaczenie dla zanieczyszczonej planety. Kolejną bezsporną korzyścią segregacji jest także ograniczenie wydzielania szkodliwych gazów do atmosfery, i duże oszczędności na prądzie. Konsekwentne przetwarzanie odpadów oznacza zredukowane ich zużywanie, co także ma korzystny wpływ na nasze środowisko naturalne. Należy pamiętać także o przyszłych pokoleniach – chociażby dla nich warto zostawić tę planetę czystą z niewielką ilością szkodliwych odpadów.

Segregacja śmieci – co należy wiedzieć?

Od pewnego okresu segregacja śmieci w Polsce jest obligatoryjna. Jednak żeby miała ona sens i była efektywna warto robić to odpowiednio. Kraje Unii Europejskiej zarządziły sortowanie śmieci kilka lat temu. Niektóre robią to dokładnie, inne muszą bardziej się do tego przyłożyć. Takim wzorem dla pozostałych mogą być Niemcy i Szwecja, gdzie do przetworzenia trafia ponad 70 % odpadów. Dla porównania w Polsce wynik ten wynosi tylko 30 %. Dlatego warto nauczyć się jak robić to prawidłowo. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że butelki ze szkła można wrzucać do kosza ze szkłem, ale nie ma potrzeby ich wcześniejszego mycia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do pojemników z papierem nie można wyrzucać otłuszczonego papieru, czy zabrudzonych ręczników papierowych. Przed wrzuceniem puszek czy butelek należy wcześniej je zmiażdżyć, żeby zapełniały kosz w jak najmniejszym stopniu. Duża część opakowań posiada informację z czego były wykonane i do którego kosza je wyrzucić. Przykładem jest tutaj np. karton po soku, który większość osób wrzuca do papierów, w czasie gdy musi być on umieszczony w plastikach. Wywóz śmieci w Gdańsku ma miejsce regularnie – najczęściej co tydzień, czasami częściej w miarę potrzeb.

Wyrzucanie szkodliwych odpadów – jak to robić dobrze?

Segregując odpady powinniśmy je rozdzielać między pojemniki na: szkło, papier, bio, tworzywa sztuczne, zmieszane. Do żadnego z tych pojemników nie możemy wyrzucać odpadów niebezpiecznych. Co zalicza się do odpadów szkodliwych? Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak często mają do czynienia ze śmieciami niebezpiecznymi jak np.: akumulatory i baterie, wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne i elektryczne, opakowania po farbach, oleje, czy leki i odpady medyczne. W przypadku sprzętu elektronicznego trzeba oddać go do specjalnych punktów na elektrośmieci. Zlokalizowane są one w każdym dużym mieście np. w Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie. Zdarza się, że wybrane miasta organizują nieodpłatny odbiór od mieszkańców za darmo. W przypadku baterii trzeba wyrzucić je do specjalnego pojemnika, które umieszcza się w dużych sklepach. A co z lekami po terminie? Należy pamiętać, że niektóre substancje będące w lekach mogą być szkodliwe dla środowiska, dlatego nie można ich wyrzucać do koszy z odpadami zmieszanymi. Najprościej jest je zanieść do apteki, gdzie znajdują się specjalne kosze, albo przekazać farmaceucie. Szkodliwym odpadem są również odpady medyczne takie jak igły, strzykawki, zużyte opatrunki itp. W gospodarstwach domowych produkowane są one w małych ilościach, i trzeba je dostarczyć do punktu selektywnego gromadzenia śmieci. Z pewnością sytuacja inaczej wygląda w szpitalach czy przychodniach, gdzie takich śmieci powstaje dużo więcej. Wówczas wywóz śmieci powinien być dokonywany przez specjalną firmę. 
Powrót na górę