Czy fotowoltaika jest warta swojej ceny?

Czy fotowoltaika jest warta swojej ceny?

Fotowoltaika jest w Polsce coraz bardziej popularna. Jest to efekt zalet, które można jej przypisać. Panele słoneczne to coraz częstszy widok w Polsce. Wiele osób, które dopiero bierze pod uwagę ich montaż zastanawia się na tym, jaka jest ich cena , a także od czego jest ona uzależniona. Zobaczmy co wpływa na to, ile kosztuje fotowoltaika.

Poznaj plusy założenia fotowoltaiki

Zacznijmy od tego z jakiego powodu w ogóle warto zamontować panele słoneczne. Fotowoltaika zamienia energię słoneczną na energię elektryczną. Oznacza to, że panele słoneczne pozwalają nam na niezależność od dostawcy prądu. Jeśli mieszkamy w okolicy, w której często zdarzają się awarie skutkujące przerwami w dostępie do energii elektrycznej, fotowoltaika sprawdzi się rewelacyjnie. Dodatkowo pozwala ona uniknąć podwyżek prądu. Fotowoltaika jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku naturalnemu. Panele słoneczne w czasie pracy nie emitują gazów i pyłów, które negatywnie wpływają na przyrodę. Nie generują hałasu, co oznacza, że obecność paneli słonecznych nie wpływa negatywnie na komfort mieszkania w domu. Panele słoneczne nie wymagają obsługi, a raz zamontowane posłużą wiele lat.

Sprawdź ofertę firmy Eco-synergia – województwo Pomorskie to obszar ich działania.

Cena paneli słonecznych a miejsce ich montażu

Tym, od czego uzależniony jest koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej jest między innymi miejsce montażu. Optymalnie jest, jeśli panele słoneczne można zamontować na dachu , nie wprowadzając na nim żadnych poprawek. Wówczas cena jest najbardziej korzystna. Może jednak zdarzyć się tak, że panele można zamontować wyłącznie na gruncie. Wtedy koszt zostanie zwiększony o budowę specjalnej konstrukcji , a także przygotowanie przekopu po to, aby połączyć instalację fotowoltaiczną z domem.

Warto też zobaczyć rozwiązania firmy Sollab – również województwo Pomorskie

fotowoltaika - montaż

Czy cena instalacji fotowoltaicznej zależna jest od doświadczenia firmy ją wykonującej?

Najczęściej jest tak, że cena zależy od doświadczenia wykonawcy. Doświadczone firmy, które od dawna działają na rynku paneli słonecznych mają najczęściej nieco wyższe stawki. Warto jednak pamiętać, że nie warto oszczędzać, decydując się na fotowoltaikę. Początkująca firma może wykonywać instalację niewłaściwie. Zawsze jest także ryzyko nieprawidłowego obliczenia mocy, jaką powinna mieć instalacja.

Lokalizacja a cena fotowoltaiki

Decydując się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, zawsze trzeba pamiętać, że w dużych miastach takich, jak Rybnik, Białystok, Bytów czy Gdańsk ceny są nieco wyższe. Mimo to instalacja paneli słonecznych naprawdę się opłaci.

Rozmiar instalacji a cena

Im większa instalacja, tym rzecz jasna więcej trzeba wydać na jej montaż. Podobnie jest wówczas, gdy panele muszą mieć większą moc. Należy jednak pamiętać, że wielkość instalacji zawsze musi iść w parze z wielkością gospodarstwa domowego. Nie jest więc polecanym pomysłem zmniejszanie jej po to, aby zapłacić mniej.

Czy montaż fotowoltaiki może być dofinansowany?

Jeżeli chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną, a jednocześnie zależy nam na tym, aby zapłacić jak najmniej, warto zdecydować się na dofinansowanie. Obecnie dostępne są różne programy, które gwarantują dofinansowanie na montaż fotowoltaiki. Fotowoltaika to rozwiązanie, na które warto się zdecydować. Z pewnością poniesiony wydatek zwróci się stosunkowo szybko.

Powrót na górę