Czego nie wiecie o oknach?

Czego nie wiecie o oknach?

Okna są dla większości osób oczywistym przedmiotem i niekoniecznie jesteśmy zainteresowani jaką mają historię albo jak mogą wyglądać w dzisiejszych czasach. Ważna dla nas jest ich szczelność oraz funkcja dekoracyjna. Czy jednak wiecie od jak dawna w otworach okiennych są wykorzystywane takie okna, jakie znamy? Albo jaką jeszcze funkcję mogą spełniać poza przepuszczaniem promieni słonecznych do domu? Mało kto jest zainteresowany ciekawostkami o oknach oraz szybach, a zdecydowanie warto zainteresować się ich historią i dowiedzieć się co ciekawego mogą nam aktualnie zaproponować.

Ciekawostki o historii szkła

Szkło wynaleziono jakieś 5 tysięcy lat temu, jednak w tamtych czasach robione było raczej nieświadomie. Nasi przodkowie nie wiedzieli do czego może nadawać się szkło i robili z niego niewielkie dekoracje, które miały taki kolor i kształt jaki akurat wyszedł i nie przechodziło przez nie światło. Dopiero po dłuższym czasie zauważono, że można z niego robić taki kształt, jaki tylko się chce. Dzięki temu zaczęły powstawać talerze ze szkła.

Czy wiesz, że zanim zaczęto tworzyć szklane szyby, budynki w większości nie miały w ogóle otworów okiennych? Wszystko dlatego, że nie było żadnego innego materiału, który można było wykorzystać do oddzielenia mieszkania przed zimą. Dopiero mniej więcej w 100 roku naszej ery pojawiło się szkło okienne. Oczywiście nie były to okna plastikowe albo okna drewniane, które mamy w dzisiejszych czasach. Szkło nie było w 100% transparentne, ale można nazwać je mętnym. Dzięki temu do domów mogło wpadać trochę światła. W Polsce szyby okienne pojawiły się z pewnością XIII wieku, ale to też nie były tego typu okna jakie mamy aktualnie. Możemy stwierdzić, że pierwsze, podobne do naszych, szyby okienne zaczęły powstawać w XIV wieku, ale masowo robione były gdzieś między XIX a XX wiekiem. Były to jedynie szyby w drewnianych ramach. Okna plastikowe zaczęły pojawiać się w sklepach w latach 60 XX wieku, a w Polsce stały się popularne dopiero w latach 70 XX wieku.

Czy wiesz jakie są najciekawsze okna na świecie?

Prawdopodobnie wszyscy wiemy, że okna, które kupujemy do domu różnią się niezwykle od tych, które znajdują się w kościołach. To właśnie tam zazwyczaj podziwiamy barwne witraże, które są warte podziwiania. Właśnie z tego powodu to one są najbardziej znanymi oknami na świecie. Nie ulega wątpliwości, że jednymi z najbardziej popularnych są okna z witrażami w Sagrada Familia w Barcelonie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ okna w takim rozmiarze i barwie nie są powszechne. Kolejnym budynkiem na mapie pięknych okien jest Kaplica Dziękczynienia w Dallas. Ten budynek ma spiralę z okien, która robi wielkie wrażenie. Niezwykłe okna mogą znajdować się nie tylko w Kościołach. Idealnym tego dowodem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który jest niemal w całości przeszklony. Każde okno wygląda inaczej i dzięki temu sprawia wrażenie ekranu telewizyjnego. Jeśli będziecie w pobliżu Hilversum to koniecznie zobaczcie z bliska ten niezwykły budynek! Jeszcze innym dowodem na to jak ciekawie można wykorzystać okno jest chińskie Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. W tym miejscu gigantyczna szyba oddziela ludzi spacerujących po Akwarium od 49 milionów litrów wody z morskimi zwierzętami!

Ciekawostki o nowoczesnych oknach

Powoli przyzwyczajamy się do smart sprzętów w domu. Możemy za pomocą aplikacji w telefonie kierować odkurzaczem, zapalać i gasić światło lub odsłaniać i zasłaniać żaluzje. Mało kto pewnie jednak wie, że na rynku pojawiły się już inteligentne okna. Na czym polega praca SmartWindow? Mając taką szybę możemy zmniejszyć ilość urządzeń w domu. To właśnie na szybie odpalamy serial albo bajkę. Interesujące jest także to, że taką szybę łączy się z komputerem albo telefonem za pomocą WiFi, Bluetooth, a nawet przez kabel USB. Interfejs telewizora w szybie jest na dotyk i na pewno zadziwia swoją funkcjonalnością.

Tekst został napisany we współpracy z producentem okien drewnianych z Krakowa
Powrót na górę