Co wyróżnia kotły na biomasę?

Co wyróżnia kotły na biomasę?

Polska jest z pewnością państwem posiadającym duże zasoby węgla. Dlatego nadal jest to najpowszechniejsza metoda ogrzewania budynków. Niestety, w dłuższej perspektywie nie jest to zbyt przyjazne rozwiązanie dla środowiska naturalnego. Warto więc pomyśleć się nad konkurencyjnymi metodami, które nie będą miały negatywnego wpływu na czystość powietrza. Jednym z takich rozwiązań coraz powszechniejszych w ostatnim okresie są kotły na biomasę. W takich kotłach pali się pellet, czyli odpad roślinny, który emituje niewielką ilość zanieczyszczeń. Czy warto zainwestować w ten sposób? Czym dokładnie jest pellet i jak powstaje?

Źródło:Domusa – kotły na biomasę

Z czego zrobiony jest pellet?

Ciepło uzyskiwane w kotłach na biomasę produkowana jest dzięki paleniu pelletu. Czym on tak właściwie jest? Najpowszechniejszym pelletem jest drzewny, ale istnieje kilka rodzajow tego opału. Jest to granulat o długości kilku milimetrów, który produkowany jest w wyniku sprasowania z użyciem wysokiego ciśnienia. Podczas jego produkcji pozbawiany jest on w dużej mierze wilgoci, która utrudniałaby jego palenie się. Dlatego jest to materiał, który sprawnie i wydajnie się spala. Wyróżniamy następujące odmiany pelletu:

  • Pellet drzewny,
  • Pellet słonecznikowy,
  • Pellet zbożowy,
  • Pellet wyprodukowany z trawy.

Należy pamiętać, że każdy pellet posiada pewną klasę, mówiącą nam o jego gatunku, a także wydajności. Do kotłów zupełnie zautomatyzowanych zaleca się pellet najlepszej klasy- A1. W małych kotłach posiadających w podajnik zautomatyzowany poleca się pellet A2 trochę gorszej klasy. W przemyśle natomiast wykorzystuje się pellet bez klasy.  Dodatkowo pellet przeznaczony do spalania przemysłowego wyposażony jest w specjalną substancję, która odpowiada za spiekanie żaru. 

Dlaczego poleca się ogrzewać budynek z użyciem biomasy?

Oprócz podstawowej zalety jaką jest troska o środowisko, ogrzewanie za pomocą biomasy posiada dużo zalet. Co więcej, odpady wyprodukowane w wyniku spalania pelletu są wartościowym nawozem użyźniającym ziemię. Biomasa jest opałem, które bardzo szybko się rozpala, przez co w krótkim czasie uzyskuje się wysoką temperaturę, w przeciwieństwie do zwykłego drewna, gdzie ten proces jest wydłużony. Biomasę łatwo się przechowuje, poza tym nie brudzi ona tak jak ma to miejsce w przypadku drewna. Następną zaletą jaką daje ten typ ogrzewania jest wygoda. Kotły na pellet są prawie bezobsługowe, a część z nich jest zupełnie zautomatyzowana. Nowocześniejsze kotły same dozują ilość biomasy, rozpalenie a także wygaszenie. Wówczas uzupełnianie biomasy może odbywać się nawet raz na tydzień. 

Jakie wyróżniamy rodzaje kotłów na biomasę?

Obecnie produkuje się coraz więcej kotłów na biomasę, zapewniające użytkownikom dużą wygodę codziennego korzystania. Obecnie można zakupić następujące typy:
  • Kocioł na biomasę z górnym spalaniem– jest to bardzo tania wersja dla osób nie mogących pozwolić sobie na droższe kotły. Ich minusem jest to, że wymagają ręcznej obsługi. W tego typu kotłach spalane jest całe paliwo, które jest na ruszcie.
  • Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem – ten kocioł jest znacznie bezpieczniejszy od poprzednika, poza tym jest wydajniejszy. W tym przypadku spaliny są od razu odprowadzane do specjalnego kanału. Jednocześnie w tym kotle nie dochodzi do przypadkowego zgaszenia.
  • Kocioł parowy na biomasę – są to jedne z najnowszych kotłów, w pełni zautomatyzowanych, przez co są wyjątkowo komfortowe w codziennym użytku. W tych wersjach znajdują się są ruchome ruszty a także podajniki zautomatyzowane. Niektóre kotły samodzielnie usuwają popiół i spaliny. 
  • Kocioł fluidalny na biomasę– jest to odmiana kotła parowego. Ten typ jest przeznaczony głównie do produkcji gorącej wody. Metoda jego działania polega na wywołaniu procesu fluidyzacji, przez co emisja gazów cieplarnianych jest niewielka. Na rynku dostępne są kotły atmosferyczne, a także ciśnieniowe. 

Oczywiście wybranie odpowiedniego kotła zależne jest od możliwości finansowych, a także nieruchomości jaką chcemy ogrzać. Przed kupnem warto obliczyć jakie mamy zapotrzebowanie na moc grzewczą, mając na uwadze wielkość domu a także zastosowanej jego termoizolacji. 

Powrót na górę