Co to są elektronarzędzia i co mieści się w tej kategorii?

Co to są elektronarzędzia i co mieści się w tej kategorii?

W każdym mieszkaniu zazwyczaj posiadamy elektronarzędzia, ale zdarza się, że nie jesteśmy tego świadomi. Istnieją takie elektronarzędzia, których używamy podczas każdego remontu mieszkania, ale również takie przyrządy, które używane są przy trudniejszych i bardziej rozbudowanych zadaniach, więc właściwie nie musimy ich nabywać. Co to są te elektronarzędzia, jakie rozróżniamy i kto powinien je kupić?

Charakterystyka elektronarzędzi

Elektronarzędzia zostały stworzone aby przyspieszyć sporo napraw i prac domowych. Są wyposażone w mały silnik elektryczny i są one napędzane prądem – w sklepach zobaczymy takie, które trzeba włączyć do prądu, albo takie posiadające akumulator. Są one wytrzymałe i umożliwiają wykonanie takich czynności, które byłyby bardzo czasochłonne przy pomocy tradycyjnych ręcznych narzędzi, ewentualnie byłyby zwyczajnie nie do wykonania. Możemy zrobić nimi otwór w ścianie, lub rozciąć jakieś mocne materiały. Wybierając elektronarzędzia musimy zwrócić uwagę na metodę zasilania – takie, które podłącza się do gniazdka z prądem nie będą się rozładowywały, mimo to będą słabym nabytkiem jeśli chcemy wykonywać prace w lokalizacji, w której prądu nie ma, między innymi na działce. Dodatkowo powinniśmy być przygotowani na to, że trzeba będzie rozplątywać kabel. Elektronarzędzia z akumulatorem często mają dużo niższą moc i szybko się rozładowują. Nie mają za to przewodu więc są bardzo mobilne i nic nie stoi na przeszkodzie aby mieć je nawet w samochodzie.

Jakie są najpopularniejsze elektronarzędzia?

Wiertarka

Chyba najpopularniejszym oraz najbardziej powszechnym elektronarzędziem jest wiertarka. Jest pomocna w trakcie wszystkich prac remontowych i pomaga podczas wiercenia dziur w ścianach, drewnie a nawet metalu. Możemy kupić ją w wersji najprostszej, ale również z funkcją wiercenia udarowego, dzięki temu będziemy mogli zrobić dziury także w ścianie zbrojonej lub murze z cegieł. Jeśli planujemy robienie otworów w betonie, kamieniu lub marmurze to pomocna będzie wiertarka z funkcją młota udarowego, czyli młotowiertarka.

Wkrętarka

Następnym elektronarzędziem będzie wkrętarka, mamy możliwość nabycia jej osobno, lub zakupić wkrętowiertarkę. Ta przydaje się podczas wkręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów. Do tego spokojnie można użyć śrubokrętu, jednak podczas większej ilości tego typu zadań, elektronarzędzie bardzo usprawnia oraz uefektywnia robotę.

Szlifierka

Często w warsztacie mężczyzny znajdziemy również szlifierkę, którą stosuje się podczas przecinania metalu, betonu albo materiałów ceramicznych, ale również do szlifowania, czyszczenia oraz likwidowania rdzy z różnych miejsc.

Jakie jeszcze elektronarzędzia warto mieć w swoim warsztacie?

W dodatku w warsztacie bardzo często znajdziemy pilarkę, która stosowana jest zazwyczaj do cięcia drewna ,ewentualnie tworzyw sztucznych.

Majsterkowicze przeważnie mają w swoim wyposażeniu spawarkę. Pozwala ona na łączenie części metalowych przy pomocy spoiwa. Niemal identycznie sprawa wygląda z lutownicą. Przy użyciu jej również można trwale scalić fragmenty metalowe. Różnicą jest jednak to, że spoiwem jest lut. Do elektronarzędzi zaliczymy też frezarkę i strug elektryczny.

Źródło: Elkom – sklep internetowy z elektronarzędziami

Powrót na górę