
- przez Katarzyna
Kostka brukowa to niesamowicie popularny materiał na podjazdach, placach i chodnikach. Są sytuacje, że układana jest też na ulicach. Gdzie pojawił się pomysł na tego typu podłoże i kiedy została pierwszy raz zastosowana? Czy jest tylko jeden model kostki brukowej?
Czym jest bruk?
Bruk to po prostu nawierzchnia ulicy, która jest utwardzona przy pomocy położonej na niej warstwy przylegających do siebie ściśle kamieni lub kostek, na przykład betonowych. Drogę układa się na właściwie przyszykowanej podbudowie z tłucznia oraz piasku, które nie służą jedynie wyrównaniu gleby, ale również drenażują padający deszcz. Początkowo bruk oznaczał nawierzchnię wykonaną z kamienia polnego lub różnej wielkości ciosów kamiennych, czyli tak zwane kocie łby, jednak powoli jednak termin ten zaczął być używany też dla drodze z kostek kamiennych albo betonowych.
Jaka jest historia bruku?
Kostka brukowa była znana już w IV wieku p.n.e. w Rzymie. Całkowicie zaczęła być jednak wykorzystywana w II wieku naszej ery, gdy Rzymianie zaczęli budować dotychczasowe brukowane autostrady. Pod koniec II wieku mieli ich wybudowanych już spore ilości. Jakiś czas po tym wydarzeniu ulice układane z kostki brukowej można było zobaczyć we Francji, Belgii, ale również w Egipcie.
Współczesna kostka brukowa jest wykonywana trochę inaczej, dlatego że w starożytnym Rzymie kładziona była tylko ręcznie, ewentualnie przy pomocy zwierząt. W starożytnym Rzymie, gdzie został wynaleziony bruk, budowanie powierzchni brukowych sprawiło, że zaczęło lepiej funkcjonować miasto, pojawiło się lepsze przekazywanie informacji a także łatwiejszy dostęp do dużej ilości miejsc, także za granicą. Podobną sytuację możemy zaobserwować aktualnie, kiedy to drogi – mimo, że zupełnie inaczej tworzone, pomagają nam w codziennym życiu.
Kostka, którą znamy dzisiaj swoją historię zaczyna w XX wieku i wynaleźli ją Holendrzy, których ulice bardzo często były zalewane i konieczne było stworzenie kostek, które nie będą podatne na pęknięcia. Początkowo Holendrzy umieszczali na warstwie utwardzonego piasku, kamienie naturalne albo rzeczy z gliny. Pierwsze kostki brukowe miały kształt prostopadłościanu i miały rozmiar 10 x 20 centymetrów. Do dzisiaj ten kształt betonowej kostki zwie się kostką holenderską. Tak tworzone kostki były bardzo tanie w produkcji i bardzo wytrzymałe.
Gdzie w dzisiejszych czasach układana jest kostka brukowa?
Firmy zajmujące się brukarstwem we Wrocławiu najczęściej zatrudniane są do pracy na terenach prywatnych, w których kładziona jest kostka brukowa na podjazdach, chodnikach, balkonach i tarasach. Również pozostałe miejsca w ogrodzie często wymagają ułożenia kostki. Dodatkowo brukarstwo jest niezbędne przy tworzeniu parkingów, deptaków i placów miejskich. Sporo miejsc we Wrocławiu i pozostałych miastach wyłożonych jest kostką brukową. Firmy brukarskie mają w swojej ofercie przeróżne rodzaje kostki brukowej i używają je zależnie od miejsca i zapotrzebowania. Zazwyczaj wykorzystywane są kostki betonowe i granitowe, ale także kamienie polne, czyli tak zwane kocie łby, oraz cegły drogowe klinkierowe. Decydując się na idealną kostkę brukową warto podpytać o radę specjalisty. Z pewnością sprawdzoną firmę brukarską będziemy w stanie znaleźć we Wrocławiu.