ABC budowy budynku. Co to są wiązary dachowe? Co należy o nich wiedzieć?

ABC budowy budynku. Co to są wiązary dachowe? Co należy o nich wiedzieć?

Wedle powszechnej opinii dach składa się jedynie ze swojej zewnętrznej warstwy, zwykle złożonej z dachówek lub paneli. Sprawa jest jednak znacznie bardziej skomplikowana i obszerna. Dach nie jest bowiem jedynie kilkoma płytami, a niezwykle rozbudowaną konstrukcją, składającą się z wielu elementów. Pośród nich są części wewnętrzne, których nie widać na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Co to są wiązary dachowe?

Ale co to tak naprawdę wiązary dachowe? Najprościej rzecz ujmując, jest to swoistego rodzaju szkielet, który rozkłada ciężar dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy pewność, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza gdy dach charakteryzuje się dużą powierzchnią. 

Wiązary dachowe to jeden z podstawowych elementów, o których należy pamiętać, gdy samodzielnie wznosimy dom. Jest podparciem całej konstrukcji, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim członkom twojej rodziny. W dodatku jest to rozwiązanie bardzo tanie i niezwykle opłacalne, zatem warto się na nie zdecydować. 

Powrót na górę